تست عنوان
close
باشگاه نانو | آزمایشگاه‌های آموزشی نانو | آیین‌نامه سمینارهای توانا
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
آیین‌نامه سمینارهای توانا


روش اجرایی حمایت از سمینارهای ترویجی شبکه آزمایشگاه‌های آموزشی نانو (توانا)


1- مقدمه

یکی از سرفصل‌های سند راهبردی توسعه فناوری نانو، ترویج و فرهنگ‌سازی است. این سرفصل به ترویج و اطلاع رسانی عمومی در مورد علم، فناوری و صنعت نانو توجه دارد. با افتتاح شبکه آزمایشگاه‌های آموزشی نانو (توانا) در سراسر کشور مسیر جدیدی برای آموزشِ پژوهش در فناوری نانو برای دانش آموزان ایجاد شده است. یکی از اصلی ترین اهداف این شبکه آزمایشگاهی آشنا نمودن دانش‌آموزان با فناوری نانو بصورت عینی و عملی است؛ به همین منظور ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حمایت از برگزاری سمینارهای آموزشی توانا (مطابق این روش اجرایی) در صدد ایجاد یک جریان آموزشی در شبکه آزمایشگاه های آموزشی نانو (توانا) است.


2- اهداف

اهداف حمایت از برگزاری این سمینارهای ترویجی عبارتند از :

• زمینه سازی برای ترویج فناوری نانو و آشنا نمودن جامعه دانش آموزی و دبیران آموزش و پرورش کشور با مفاهیم فناوری نانو با استفاده از پتانسیل‌های موجود در بستر شبکه آزمایشگاه‌های آموزشی نانو (توانا)

• زمینه سازی برای شناسایی استعدادها و توانمندی‌های بالقوه دانش آموزان کشور در حوزه‌های مختلف فناوری نانو و برنامه ریزی برای توانمندسازی آنها

• افزایش کارایی و اثربخشی فعالیت های شبکه آزمایشگاه‌های آموزشی نانو (توانا)


3- دامنه کاربرد

حمایت‌های این روش اجرایی مشمول کلیه آزمایشگاه‌های شبکه توانا، مستقر در پژوهش‌سراهای آموزش و پرورش شهرها و شهرستان‌ها می باشد. مخاطبان این سمینارها، دانش آموزان متوسطه دوم (مقطع دبیرستان) و دبیران هستند.


4- تعاریف و اصطلاحات

ستاد: منظور ستاد ویژه توسعه فناوری نانو می باشد.

نهاد ترویجی: منظور گروه‌های دانشجویی، شرکت‌های آموزشی، ادارات، پژوهش‌سراهای آموزش و پرورش و همچنین سایر موسسات، نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌هایی هستند که اطلاعات خود را در سامانه نهادهای ترویجی ستاد نانو ثبت نموده و به عضویت این سامانه درآمده‌اند.

مجری: منظور آزمایشگاه آموزشی نانو (توانا) مستقر در پژوهش‌سرای دانش آموزی می باشد که به عنوان نهاد ترویجی در بانک اطلاعات نهادهای ترویجی ستاد ثبت‌شده است و علاقه‌مند به برگزاری سمینارهای ترویجی دانش‌آموزی و دبیران در آزمایشگاه‌های آموزشی نانو(توانا) می‌باشد.


5- مسئولیت

مسئولیت اجرای این روش اجرایی بر عهده کارگروه ترویج و فرهنگ سازی ستاد می باشد. همچنین مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده مدیر دبیرخانه ستاد می باشد.


6- روش اجرا

1-6- ثبت نام در سامانه نهادهای ترویجی ستاد نانو

کلیه آزمایشگاه‌های شبکه توانا که تمایل به برگزاری سمینارهای ترویجی و استفاده از خدمات و حمایت‌های ستاد در این حوزه دارند، می‌بایست اطلاعات خود را مطابق «روش اجرایی عضویت در سامانه نهادهای ترویجی» با کد EPC06، در سامانه مذکور به آدرس اینترنتی http://nsg.nano.ir ثبت نمایند. پس از بررسی و تایید اطلاعات، آزمایشگاه‌های مذکور می توانند از امکانات در نظر گرفته شده در این سامانه برای ثبت درخواست‌ها و تبادل اطلاعات استفاده نمایند. این بند مشمول پژوهش‌سراها/ آزمایشگاه‌هایی که قبلاً در سامانه نهادهای ترویجی ثبت نام کرده اند، نمی باشد.


2-6- ارسال درخواست حمایت از برگزاری سمینار

1-2-6- پس از اتمام فرایند ثبت نام در سامانه نهادهای ترویجی، متقاضی می‌تواند سمینار‌های آموزشی مدنظر خود را برای دریافت حمایت تشویقی در این سامانه ثبت نماید.

2-2-6- متقاضی می بایست مربی سمینار را از میان مربیان مورد تایید ستاد نانو که اسامی آنها در سامانه نهادهای ترویجی درج شده است، انتخاب نماید و یا از طریق مکاتبه با ایمیل tavana@nanoclub.ir از ثبت اطلاعات مربی در بانک اطلاعات و تایید وی توسط ستاد نانو اطمینان حاصل نماید. این مربیان کارشناسان آزمایشگاه‌های شبکه توانا هستند که در دوره های آموزشی این شبکه حضور داشته و در آزمون مربی‌گری توانا شرکت کرده و موفق به کسب گواهی نامه مربوط شده اند. مسئولیت ترویج و آموزش فناوری نانو و انتقال مفاهیم به علاقمندان نانو فناوری در این سمینارها، بر عهده این مربیان است.

3-2-6- با توجه به وجود محدودیت‌های مالی برای حمایت از برگزاری سمینارهای ترویجی، تعداد سمینارهای قابل حمایت بر اساس نوع و میزان حمایت به شرح زیر می‌باشند:

1-3-2-6- هر آزمایشگاه می‌تواند در هر شش ماه، حداکثر 20 سمینار ترویجی توانا برگزار کند. سهمیه هر شش ماه بطور مجزا محاسبه شده و قابل انتقال به دوره بعد نیست.

2-3-2-6- جدول مبالغ حمایت‌های تشویقی قابل پرداخت به مجریان سمینارهای ترویجی (جدول شماره ۱) به شرح زیر می‌باشد:


filereader.php?p1=main_de9a4a9cf9d0c499f

3-6- اطلاع رسانی برگزاری سمینار

1-3-6- پس از تکمیل و تایید درخواست در سامانه نهادهای ترویجی و انجام هماهنگی‌های لازم در خصوص زمان و مکان برگزاری سمینار با مربی مربوط، می‌بایست موضوع و زمان سمینار حداقل دو هفته قبل از برگزاری سمینار، (از طریق پوستر، پایگاه‌های اینترنتی، نامه‌های اداری و یا طرق دیگر) اطلاع‌رسانی گردد.

2-3-6- مجری اجازه ندارد نام و آرم ستاد فناوری نانو را در پوستر یا سایر اقلام اطلاع رسانی درج کند.

3-3-6- مجری می‌بایست حداکثر ۷ روز بعد از برگزاری سمینار، «برگه درخواست درج خبر در سایت باشگاه نانو» با کدFPC10 (پیوست ۱) را به همراه فایل پوستر طراحی شده و یا نامه‌های صادره برای اطلاع رسانی و همچنین مجوزهای صادره برای برگزاری سمینار (در صورت وجود)، به صورت مجزا تکمیل و به ایمیل tavana@nanoclub.ir ارسال نماید.


۶-۴- برگزاری سمینار

1-4-6- پس از طی مراحل ذکر شده در بند ۶-۳-۱، مجری می‌تواند نسبت به برگزاری سمینار ترویجی اقدام نمایند. رعایت ضوابط و شاخص‌های زیر برای پرداخت حمایت مالی، ضروری می‌باشد و در صورت عدم رعایت آنها، امکان حمایت از سمینار وجود نخواهد داشت.

2-4-6- فیلمبرداری کامل و یا تهیه عکس‌ و فایل صوتی کامل از سمینار

3-4-6- مدت زمان برگزاری سمینار می بایست حداقل ۴ ساعت باشد.

4-4-6- تعداد افراد شرکت کننده در سمینار می بایست حداقل ۳۰ نفر باشد. به ازای تعداد کمتر از آن، از میزان حمایت تشویقی قابل پرداخت کاسته خواهد شد. در صورتی که تعداد شرکت کنندگان در سمینار کمتر از 10 نفر باشد، امکان حمایت از سمینار وجود ندارد.

1-4-4-6- هر نفر تنها یک بار در هر یک از بازه‌های شش ماهه می تواند در این سمینارها شرکت نماید.

2-4-4-6- در صورت برگزاری سمینار برای دبیران، می بایست کد پرسنلی شرکت کنندگان (ویژه دبیران استخدام رسمی یا پیمانی آموزش و پرورش) نیز ضمیمه‌ی لیست اسامی آن‌ها باشد.

5-4-6- حداکثر مدت20 دقیقه از زمان سمینار می‌بایست به معرفی دستاوردهای نانو در ایران و همچنین معرفی شبکه آزمایشگاه‌های آموزشی نانو (توانا) اختصاص یابد. این بخش باید از طریق ارائه فایل پاورپوینت و یا فیلم مربوط که در سایت باشگاه نانو به آدرس nanoclub.ir در دسترس می‌باشد، انجام گیرد.

6-4-6- سمینار آموزشی توانا می بایست حتماً در یکی از مراکز شبکه¬ی آزمایشگاه های آموزشی نانو (توانا) برگزار شود.

7-4-6- محتوای سمینار و سرفصل‌هایی که مدرس در ارائه سمینار ترویجی به آنها می‌پردازد، می‌بایست شامل موارد زیر باشد:

روش‌های تولید و سنتز مواد نانومتری، روش های شناسایی نانو مواد، آشنایی با شبکه آزمایشگاه های آموزشی نانو (توانا)، شرح و توضیح عملکرد دستگاه های تخصصی نانو در پکیج تجهیزات توانا (با تاکید بر ساخت داخل بودن این تجهیزات)، معرفی بسته خدمات آموزشی و آزمایش‌های توانا، معرفی و نمایش دستگاه های موجود در آزمایشگاه توانا (محل برگزاری دوره) و توضیح نحوه کار با این دستگاه ها و اجرای حداقل یک آزمایش کامل از کتابچه‌ی آزمایش های توانا

ارائه تمامی سرفصل‌های اعلام شده، در هر سمینار ترویجی الزامی است؛ البته می‌توان با توجه به نیاز مخاطبان سمینار و سطح علمی آنها، محتوای هر سرفصل را کمتر یا بیشتر ارائه نمود.

8-4-6- علاوه بر حمایت مالی، ماهنامه فناوری نانو (ویژه سمینارهای دبیران)، ماهنامه زنگ نانو و برخی محتواهای آموزشی در قالب بسته‌های آموزشی با تخفیف و یا به صورت رایگان در اختیار مجری سمینار برای توزیع در بین شرکت‌کنندگان قرار می‌‌گیرد. برای تهیه بسته‌های آموزشی فوق ضروری است حداقل 15 روز پیش از برگزاری سمینار، «برگه درخواست اقلام آموزشی» با کد FPC11 (پیوست ۲) را برای هر سمینار به صورت مجزا تکمیل و به ایمیل tavana@nanoclub.ir ارسال نماید.

1-8-4-6- از ارسال درخواست‌های اقلام آموزشی چند سمینار در قالب یک درخواست جداً خودداری شود؛ همچنین به درخواست‌هایی که خارج از قالب فرمت فوق باشد ترتیب اثر داده نخواهد شد.

2-8-4-6- بسته‌های آموزشی رایگان فناوری نانو صرفاً شامل ماهنامه فناوری نانو برای سمینار‌های دبیران و ماهنامه زنگ نانو برای سمینار‌های دانش‌آموزی می‌باشد؛ اگرچه اقلام آموزشی دیگر نیز در صورت موجود بودن در زمان درخواست به محتوای بسته‌های آموزشی رایگان فناوری نانو اضافه و ارسال خواهد شد.

3-8-4-6- هزینه پست و ارسال بسته‌های آموزشی بر عهده مجری می‌باشد.

9-4-6- مجری می‌بایست پس از اتمام برگزاری سمینار نسبت به صدور گواهی‌ حضور برای شرکت کنندگان، اقدام نموده و فایل الکترونیکی آن را به ایمیل tavana@nanoclub.ir ارسال نماید.


5-6- تهیه گزارش برگزاری سمینار و ارسال مستندات مورد نیاز

پس از برگزاری سمینار با شرایط و ضوابط ذکر شده، مجری می‌بایست نسبت به جمع‌ آوری مستندات مورد نیاز و تهیه و ارسال گزارش به شرح زیر اقدام نماید. همانطور که قبلا هم ذکر شد در صورت عدم ارسال هر یک از این مستندات، امکان حمایت از سمینار وجود نخواهد داشت.

1-5-6- عکس، فایل صوتی یا فیلم کامل سمینار، فایل ارائه (پاورپوینت یا pdf)، نسخه فیزیکی « برگه معرفی‌نامه دریافت حمایت تشویقی سمینار ترویجی شبکه توانا » با کد FPC12(پیوست ۳) گزارش سمینار و فایل نمونه گواهی حضور اعطا شده به ‏داوطلبان را حداکثر تا دو ماه پس از برگزاری سمینار از طریق پست به آدرس؛ تهران، خ شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد، دشتستان سوم، پلاک 10، واحد 3 کد پستی 1947933751 ارسال نموده و پس از آن درخواست حمایت از سمینار را در کارتابل نهاد ترویجی ثبت نماید.

ضروری است بر روی بسته پستی ارسالی، نام شبکه آزمایشگاه‌های آموزشی نانو (توانا) قید ‏گردد. ‏به مستنداتی که خارج از این محدوده زمانی و یا به طور ناقص ارسال گردند، ترتیب اثر داده نخواهد شد. همچنین می بایست محتوای برگه معرفی نامه دریافت حمایت تشویقی از سمینار ترویجی شبکه توانا را در سربرگ رسمی پژوهش‌سرا قرار داده و پس از تکمیل، حتماْ به مهر و امضای مسئول مربوط برسانید. به معرفی نامه‌هایی که فاقد شماره دبیرخانه و مهر باشند، رسیدگی نخواهد شد.

2-5-6- ‏اطلاعات حساب بانکی شامل؛ نام صاحب حساب، کد ملی صاحب حساب، شماره حساب و شماره کارت بانکی را برای هر سمینار با دقت بررسی و درج ‏نمایید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید. در نظر داشته باشید که صرفاً شماره حساب‌های سیبا بانک ملی مورد قبول می‌باشند.‏ همچنین مسئولیت هرگونه تناقض بین اطلاعات ثبت شده سمینار در کارتابل نهاد ترویجی با مستندات ارسالی از طریق پست، به عهده نهاد درخواست دهنده حمایت خواهد بود.


۶-۶- ارزیابی و امتیازدهی به مستندات

1-6-6- ارزیابی مستندات ارسالی بر اساس شاخص‌های ارائه شده در جدول شماره ۲ صورت می‌گیرد. توجه به این شاخص‌ها و رعایت آنها در هنگام برگزاری سمینار و همچنین تدوین منظم و دقیق مستندات با توجه به نکات ذکر شده، می‌تواند دریافت حمایت حداکثری سمینار را ممکن نماید.


filereader.php?p1=main_fc3c37f53410b898a

پس از ارسال مستندات و طی تمامی مراحل اعلام شده، وضعیت ارزیابی هر سمینار به شرح زیر در کارتابل نهاد ترویجی قابل مشاهده و پیگیری است:

2-6-6- زمانی که مستندات سمینار از طریق پست به واحد ارزیابی شبکه توانا برسد و عملیات ارزیابی آغاز گردد وضعیت سمینار به صورت «بررسی» در پنل نهاد ترویجی نمایش داده می‌شود.

3-6-6- زمانی که ارزیابی مستندات سمینار به اتمام برسد و درخواست در صف انتظار برای واریز حمایت تشویقی قرار گیرد، وضعیت آن به صورت «تأیید» در پنل نهاد ترویجی نمایش داده می‌شود.

4-6-6- در صورتی که سمینار منطبق بر این روش اجرایی برگزار نشده باشد، وضعیت آن به صورت «رد» در پنل نهاد ترویجی نمایش داده می‌شود.

5-6-6- در صورتی که مستندات ارسالی از طریق پست و یا اطلاعات ثبت شده در پنل نهاد ترویجی ناقص باشد وضعیت سمینار به صورت «ناقص» در پنل نهاد ترویجی نمایش داده می‌شود. در این حالت مسئول نهاد ترویجی باید در اسرع وقت وضعیت را از طریق ایمیل tavana@nanoclub.ir یا تماس با شماره ۲۲۸۹۶۴۱۴-۰۲۱ پیگیری و نسبت به رفع نواقص اقدام نماید.

6-6-6- نهادهای ترویجی می‌توانند اعتراض خود به وضعیت ارزیابی سمینار را به صورت مکتوب و از طریق ارسال نامه به ایمیل tavana@nanoclub.ir اعلام نمایند و در صورتی که اعتراض وارد باشد، تا زمان مشخص شدن نتیجه بازبینی، وضعیت سمینار به صورت «بررسی مجدد» در پنل نهاد ترویجی نمایش داده می‌شود.


7-6- محاسبه و پرداخت حمایت تشویقی

1-7-6- پس از برگزاری سمینار و ارزیابی مستندات دریافتی، مبلغ حمایت تعیین و به حساب اعلام شده در سامانه نهاد ترویجی، واریز خواهد شد.

2-7-6- پرداخت حمایت تشویقی منوط به ثبت درخواست حمایت در کارتابل نهاد ترویجی و ارسال مستندات توسط مجری از طریق پست است.

3-7-6- پرداخت حمایت تشویقی هر سه ماه یکبار انجام شده و 15 روز قبل از پایان بازه زمانی سه ماهه مذکور، پرونده آن مرحله بسته می‌شود. پرداخت حمایت به مستنداتی که ارزیابی آنها پس از تاریخ فوق اتمام یابد و نیز مستنداتی که پس از آن تاریخ دریافت شوند، به مرحله بعد موکول می شود.

4-7-6- در نظر داشته باشید که علاوه بر مدت زمان تعیین شده از سوی ادارات پست برای رسیدن مستندات به تهران، ورود بسته‌های ارسالی به شبکه توانا و طی مراحل اداری آن چند روزی زمان می‌برد؛ لذا توصیه می‌گردد ارسال مستندات را به روزهای پایانی هر مرحله ارزیابی موکول نفرمایید.


فرم‌های مورد نیاز


- برای دریافت فرم معرفی نامه (FPC12V0) اینجا کلیک نمایید.

- برای دریافت فرم درخواست اقلام آموزشی (FPC11V0) اینجا کلیک نمایید.

- برای دریافت فرم درخواست درج خبر در سایت باشگاه نانو (FPC10V0) اینجا کلیک نمایید.