تست عنوان
close
باشگاه نانو | آموزش | 1010
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
1010
filereader.php?p1=main_a7f74322de86ec382

موضوع: نانومواد و نانوساختارها

فصل: نقاط کؤانتومی


بخش اول: تعاریف و مبانی
بخش دوم: خواص نقاط کؤانتومی
بخش سوم: عوامل مؤثر در ایجاد ویژگی‌های منحصر به فرد ساختارهای کوانتومی
بخش چهارم: روش‌های ساخت نقاط کوانتومی
بخش پنجم: کاربردهای نقاط کوانتومی


بخش‌ چهارم: روش‌های ساخت نقاط کوانتومی


نویسندگان: مبینا کلهریان، الهام بدرآبادیمقدمه:

برای ساختن نقاط کوانتومی می‌توان هم از روش‌های بالا به پایین و هم از روش‌های پایین به بالا استفاده کرد. روش‌های پایین به بالا امکان تولید انبوه و ارزان نقاط کوانتومی را ایجاد کرده‌اند. مزیت استفاده از روش‌های بالا به پایین، در امکان کنترل بیشتر محل نقاط کوانتومی و جاسازی آنها درون مدارهای الکترونیکی یا ابزارهای آزمایش است.

 

1- انواع روشهای ساخت نقاط کوانتومی


1-1- سنتز کلوییدی

یکی از روش‌های پایین به بالای تولید نقاط کوانتومی، سنتز کولوئیدی است. در سنتز(ساخت) کلوئیدی، نمک‌های فلزی به صورت محلول تحت شرایط کنترل شده‌ای، به حالت بلوری درمی‌آیند. سنتز نقاط کوانتومی کلوئیدی در سیستمی سه جزئی متشکل از پیش‌سازها، سورفکتانت آلی و حلال صورت می‌پذیرد. مهم‌ترین مرحله در این روش جلوگیری از بزرگ شدن بیش از حد بلورهای نانومتری است که با تغییر دما یا افزودن مواد خاتمه ‌دهنده‌ی واکنش یا تثبیت‌کننده‌ها صورت می‌گیرد. در این حالت، برای جلوگیری از به‌هم‌پیوستن ذرات کوانتومی( یا به عبارت دیگر آگلومره شدن)، آنها را با یک لایه از سورفکتانت‌ می‌پوشانند.


سورفکتانت:
سورفَکتنت‌ها موادی آلی هستند که یک سر قطبی (آب‌گریز) و یک سر غیرقطبی (آب‌دوست) دارند. سر قطبی محلول در آب است، اما سر غیرقطبی در آب حل نمی‌شود و به همین علت این مواد همیشه به سطح آب می‌آیند و چون سطح آب محدود است، این مولکول‌ها یک لایه نازکِ به‌هم‌فشرده و منظم را تشکیل می‌دهند. به این خاصیت «خودساماندهی» می‌گویند. انواع مواد شوینده از این نوع هستند. در مواد شوینده سر غیرقطبی به چربی‌ها و روغن‌ها می‌چسبد و در نتیجه می‌توانیم آنها را با آب بشوییم.

1-2- روش ساخت فرآوری

روش ساخت فرآوری، یک روش تحت رویکرد بالا به پایین است که طی آن نقاط کوانتومی به صورت نقطه به نقطه روی سطوح سیلیکون حک می‌شوند؛ این کار با استفاده از لیتوگرافی در ابعاد بسیار ریز امکان‌پذیر است.
در این روش تشعشعی از یک باریکه الکترونی، اتم‌های خنثی، یون‌های باردار و یا پرتو الکترومغناطیس، از میان یک صفحه تخت سوراخ داری به یک سطح پوشش داده شده با یک ماده حساس به نور(رزیست) تابانده می‌شود؛ سپس لایه مقاوم(رزیست) برداشته شده و روی سطح زیرین آن چند عملیات شیمیایی جهت تولید نانوساختار نهایی صورت می‌گیرد. معمولا رزیست را از جنس پلیمر پلی متیل متاکریلات [C5O2H8]n


بیشتر بخوانید:
روش لیتوگرافی یکی از انواع روش‌های بالا به پایین در ساخت مواد است که انواع مختلفی دارد. جهت آشنایی بیشتر با این روش می‌توانید به بخش روش‌های تولید نانومواد مراجعه کنید.


در این روش، می‌توان به ‌دقت محل قرارگیری نقاط کوانتومی را کنترل کرد و با طراحی مدارهای مناسب در اطراف آنها، بین یک یا چند نقطه کوانتومی و دنیای ماکروسکوپی ارتباط برقرار نمود.


1-3- روش خودآرایی ویروسی

روش خودآرایی ویروسی، یک رویکرد پایین به بالا در ساخت نقاط کوانتومی محسوب می‌شود. طی آن، ساختارهای کریستالی مایع از ویروس‌های خودرو که به طریق ژنتیکی دستکاری شده‌اند؛ سطوح نیمه‌هادی‌های به خصوصی نظیر Zns و CdS را از طریق روش انتخابگری تشخصی داده و شناسایی می‌کنند. این ساختارهای ویروسی از طریق کنترل غلظت محلول، مقاومت یونی محلول و میدان مغناطیسی خارجی اعمال شده بر محلول، قابل کنترل هستند.
در نهایت، ساختار کریستال مایع از ویروس، در اطراف سطوح نیمه‌هادی شناسایی شده آرایش می‌یابد و منجر به تولید نقاط کوانتومی می‌شود.


1-4- روش خودآرایی الکتروشیمیایی

این روش در دسته روش‌های پایین به بالا قرار می‌گیرد و مبتنی بر نشاندن لایه‌های نازک بر سطوح نیمه‌هادی است. در این روش می‌توان با توقف فرآیند در زمان رسیدن به ابعادی مشخص، اندازه نقاط و ساختار مد نظر را کنترل نمود.


1-5- روش سنتز نقاط کوانتومی بدون کادمیوم

اهمیت این روش به علت اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از استفاده فلزات سنگین همچون کادمیوم است.


1-6-روش رشد همبافته

این روش مبتنی بر رشد همبافته خوشه‌ها بر یک سطح است و بر اساس عوامل مختلفی که در آن دخیل هستند خود به چند گونه مختلف تقسیم‌بندی می‌شود. اساس این روش آن است که یک لایه نازک در محدوده کریستالی(بلوری) با اندازه ابعاد اتمی را در یک فاز مایع یا بخار بر سطحی متراکم کرده و به گستره وسیعی از نقاط کوانتومی منظم دست پیدا می‌کنند.


1-7- روش کاشت یونی

در این روش با استفاده از ولتاژهای بالای انرژی اقدام به کاشت یون بر یک سطح جامد نموده و نقاط کوانتومی منظمی حاصل می‌گردد. در این روش می‌توان ابعاد نقاط کوانتومی و فواصل میان آنها را به دقت کنترل نمود. در زیر شماتیی از دستگاه کاشت یونی که نمایشگر روند کاری آن نیز هستfilereader.php?p1=main_4443aee183b279f76

شکل1- شماتیکی از دستگاه کاشت یونی جهت تولید نقاط کوانتومی


filereader.php?p1=main_bcd1b68617759b1df filereader.php?p1=main_fbaedde498cdead4f

منابع


  • 1- کتاب مقدمه‌ای بر نانومواد، تالیف چارلز پی پول، ترجمه نیما تقوی نیا
2- Zhen.Guo, Li.Tan, Fundamentals and application of Nano materials
3- A.K.Bandyopadhyay, Nano materials
4- Edited by Yory.Gogotsi, Nano materials Handbook
5- Klaus.D.Sattler, Hand book of NanoPhysics: Nano particles & Quantom Dots
6- wikipedia.org