تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گفتگو با بهار نیک‌طبع؛ مقام دوم هفتمین جشنواره دانش‌آموزی فناوری نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1395/09/02 - تعداد بازدید : 862
عنوان مقاله : گفتگو با بهار نیک‌طبع؛ مقام دوم هفتمین جشنواره دانش‌آموزی فناوری نانو بهار نیک‌طبع دانش‌آموز سال چهارم دبیرستان رشته ریاضی فیزیک مدرسه پروین اعتصامی شهر کرمان با طرح پژوهشی «نانو کامپوزیت مغناطیسی روی اکسید جهت درمان سوختگی» در هفتمین جشنواره دانش‌آموزی فناوری نانو شرکت کرده است. این طرح که با راهنمایی استادان او خانم‌ها بتول تهامی‌پور و مهری بهاءالدینی انجام شده، توانسته است رتبه دوم را از آن خود کند.
4.2 امتیاز از 6 رای


باشگاه نانو به منظور آشنایی با این دانش‌آموز پژوهشگر، گفتگویی را انجام داده است که در ادامه می‌خوانیم.

سلام خانم نیک‌طبع. طرح شما با عنوان نانوکامپوزیت مغناطیسی روی اکسید جهت درمان سوختگی در بخش نانوزیست‌فناوری و پزشکی حایز رتبه دوم شده است. لطفا برای دوستان خود در مورد این طرح توضیح دهید: 
این طرح با استفاده از ویژگی‌هایی که دارد سبب افزایش گردش خون در ناحیه آسیب دیده می‌شود همچنین با اثر ضد میکروبی خود از ایجاد عفونت و...... خودداری می‌کند.

آیا فکر می‌کردید این مقام را کسب کنید؟ به‌طور کلی کیفیت برگزاری مرحله اول و دوم جشنواره را چطور دیدید؟
تا حدودی بله. البته باید بگویم که انتظار سطح بالای داوری مخصوصا در مرحله دوم را نداشتم. محل برگزاری جشنواره در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران در سالن خلیج فارس و هم‌زمان با نمایشگاه فناوری نانو بود که بسیار فضای علمی و خوبی بود و ما می‌توانستیم از طرح‌های دیگر دیدن کنیم و اطلاعات بیشتری چه در زمینه خودمان و چه در زمینه‌های دیگر کسب کنیم.

طرح‌هایی که در زمینه پزشکی و زیستی مطرح می‌شوند معمولا برای اجرا شدن سختی‌های خاص خود را دارند شما در این زمینه با مشکل خاصی مواجه نشدید؟ چه نهادها و افرادی شما را در مسیر حل این مشکل راهنمایی کردند؟ 
به مشکلات زیادی خصوصا در مورد انجام آزمایشات طرح برخورد کردم که متاسفانه از طرف دانشگاه و مرکز علوم و تحقیقات کرمان مورد حمایت قرار نگرفتم و دردسرهای دیگری که از گفتن آنها پرهیز می‌کنم و در اجرایی شدن این طرح اول پروردگار و بعد خانواده‌ام بسیار من را یاری کردند.

آیا در مسیر انجام طرح خود از آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی نانو استفاده کردید؟ 
بله. از دستگاه اولتراسونیک برای پایداری بیشتر محلول خود و از دستگاه الکتروریسی نیز برای سایر بخش‌های طرح بسیار استفاده کردم.

به نظر شما آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی توانا تا چه حدی در گسترش پژوهش در زمینه نانو مفید بوده است؟ 
می‌توان گفت تا حد زیادی مفید هستند و یکی از پایه‌های اصلی پژوهش هستند.

آیا طرح شما در جشنواره‌های دیگر شرکت داشته است؟ 
خیر

برای آینده پژوهشی خود چه برنامه‌ای دارید؟ 
تا جایی که بتوانم با توکل به خداوند متعال ادامه خواهم داد و امیدوار هستم که طرح را در سایر جشنواره‌های ملی و اگر خدا بخواهد بین‌المللی شرکت دهم و از باشگاه نانو هم خواستارم که در این راه و همچنین در بهبود کیفیت طرح ما را یاری کند.

کلام آخر؟
در آخر از مادر عزیزم که همیشه همراهم بوده و پدر و برادر عزیزم تشکر می‌کنم، همچنین از خانم‌ها بتول تهامی‌پور، مهری بهاءالدینی، فرحناز هنرمند و همچنین آقای سرگزی مشاور طرح بسیار سپاسگزارم.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)