تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گفتگو با راحله زندی؛ مقام سوم هفتمین جشنواره دانش‌آموزی فناوری نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1395/09/01 - تعداد بازدید : 966
عنوان مقاله : گفتگو با راحله زندی؛ مقام سوم هفتمین جشنواره دانش‌آموزی فناوری نانو راحله زندی دانش‌آموز سال سوم دبیرستان رشته ریاضی فیزیک مدرسه فاطمیه شهر کرمان حدود یک سال و چند ماه است که به فعالیت‌های پژوهشی در زمینه نانو مشغول است. طرح پژوهشی او با عنوان «پوشش نانوکامپوزیت پلیمری ضد میکروبی ویژه تجهیزات بیمارستانی» در هفتمین جشنواره دانش‌آموزی نانو توانست رتبه سوم را از آن خود کند.
4 امتیاز از 4 رای


باشگاه نانو به منظور آشنایی با این دانش‌آموز پژوهشگر، گفتگویی را انجام داده است که در ادامه می‌خوانیم.

سلام خانم زندی. لطفا درباره طرحی که در این دوره از جشنواره ارایه کردید، توضیحاتی بفرمایید.
سلام. طرح من در رابطه با تجهیزات بیمارستانی و ارائه پوششی به منظور مقابله با عوامل عفونت‌های بیمارستانی در عین حال مستحکم و مقاوم در برابر عوامل محیطی است. این پژوهش را به مدت نه ماه با راهنمایی خانم دکتر تهامی‌پور انجام دادم. دراین طرح نانوذرات اکسید روی را به روش هم‌رسوبی در آزمایشگاه توانا سنتز و سپس نانوذرات را در زمینه پلیمری به‌وسیله دستگاه التراسونیک کاملا دیس پرس کردیم و نانوکامپوزیتی حاصل شد که با لایه‌نشانی آن یک نانوپوشش به دست آمد. با آنالیزهایی که صورت گرفت ویژگی‌های جدید این نانوپوشش تایید شد.
در حال حاضر از شیوه‌ای برای ساخت نوارهای ضد میکروبی استفاده می‌شود که معمولا از گاز آرگون در خلا، پلاسما تولید می‌کند که مشکل آن این است که در سطوح چروک یا پیچیده این نوار به صورت یکسان ته‌نشین نمی‌شود. علاوه بر آن به هزینه زیاد و به دمای بالایی نیاز دارد، اما این پوشش نانوکامپوزیتی ضمن مقرون به صرفه بودن، مستحکم و مقاوم در برابر عوامل جوی که می‌توان در محیط‌های مرطوب از آن استفاده کرد و در عین حال سدی در برابر نفوذ عوامل عفونی است.

لطفا بفرمایید چرا تصمیم به انجام چنین طرحی گرفتید و هدفتان از این پژوهش چه بود؟
این طرح زمانی به فکرم رسید که اواخر تابستان سال گذشته در یکی از سایت‌های خبری، خبر فوت نوزادی به‌دلیل عفونت‌های بیمارستانی را خواندم. از همان جا این سوال در ذهنم شکل گرفت؛ بیمارستانی که باید جای مداوا باشد چرا و چه اتفاقی می‌افتد که موجب به خطر افتادن جان افراد می‌شود؟؟!! بعد که در این‌باره بیشتر تحقیق کردم متوجه شدم سالانه هزاران نفر نه تنها در کشور ما بلکه در سایر کشورها جان خود را از دست می‌دهند و این‌گونه بود که به فکر ساخت پوششی که بتواند سدی باشد و تا آنجا که می‌تواند در برابر عفونت‌های بیمارستانی مقاوم باشد، افتادم.

کیفیت برگزاری جشنواره دانش‌آموزی نانو چگونه بود؟ 
کیفیت جشنواره در هر دو مرحله مخصوصا مرحله دوم خوب بود، راهنمایی‌های داوران در خصوص طرح‌ها نیز خیلی خوب بود و حضور در جشنواره انگیزه زیادی برای ادامه و گسترش طرح به ما داد. برگزاری مرحله دوم جشنواره در نمایشگاه نانو فضایی متفاوت و بسیار عالی بود و باعث تقویت انگیزه‌ من برای ادامه پژوهش شد.

در طول انجام تحقیقات خود، چه نهادهایی با شما همکاری داشتند؟
در راستای انجام این طرح، مرکز پژوهش‌های علمی آموزشی استان کرمان (محل استقرار آزمایشگاه نانو توانا)، پژوهش‌سرای دانش‌اموزی خیام و همچنین مدرسه به من خیلی کمک کردند.

با توجه به اینکه آزمایش‌های مرتبط با طرح را در آزمایشگاه نانو انجام داده‌اید، بفرمایید از چه دستگاه‌هایی استفاده کرده‌اید؟
برای انجام آزمایشات از تجهیزات موجود در آزمایشگاه مانند دستگاه التراسونیک، کوره، سانتریفیوژ و پوشش‌دهی دورانی استفاده کردم.

به نظر شما وجود آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی توانا در شهرهای مختلف، تا چه حد در گسترش پژوهش‌های دانش‌آموزی در حوزه نانو مفید است؟
خیلی موثر است، به‌طوری‌که وقتی که دانش‌آموزی ایده‌ای عملی به ذهنش می‌رسد، در صورت وجود امکانات آزمایشگاهی در نزدیکی محل زندگی او است که می‌تواند ایده‌اش را پرورش دهد زیرا اگر به امکانات آزمایشگاهی دسترسی نداشته باشد، ایده‌اش سرکوب می‌شود.

آیا این طرح در جشنواره‌های دیگر هم شرکت کرده است؟
ان‌شاءالله امسال قرار است برای جشنواره خوارزمی فرستاده شود.

باشگاه نانو چقدر در مسیر انجام و تکمیل این طرح، با شما همکاری کرده است؟
راهنمایی‌های باشگاه در طول برگزاری این جشنواره به منظور تکمیل طرح و مهم‌تر از آن ایجاد انگیزه بسیار مفید بود.

و کلام پایانی؟
نانو، من را با دنیای جدیدی آشنا کرد و دیدم را نسبت به دنیای پیرامونم تغییر داد، من برای اولین بار به‌کمک نانو، علم را با دستانم لمس کردم. لحظاتی که در آزمایشگاه مشغول کار بودم بهترین لحظات عمرم بود و امیدوارم همه مخصوصا هم سن و سالانم این لحظات شیرین را تجربه کنند، در آخر هم از راهنمایی‌های خانم دکتر تهامی‌پور و همچنین پدر و مادرم به خاطر حمایت‌هایشان بسیار سپاسگزارم.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)