تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گفتگو با علی خسرونژاد، طراح نرم‌افزار باشگاه نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1395/08/20 - تعداد بازدید : 1097
عنوان مقاله : گفتگو با علی خسرونژاد، طراح نرم‌افزار باشگاه نانو علی خسرونژاد، هجده ساله از استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور، سال چهارم رشته ریاضی و فیزیک دبیرستان شاهد ابوذرغفاری است. وی از توسعه‌دهندگان مارکت‌های محبوب فارسی زبان کافه بازار، ایران اپس، مایکت، کندو، پلازا و اول مارکت است. خسرونژاد به تازگی موفق به طراحی و ساخت نرم‌افزار سایت باشگاه نانو (قابل استفاده در گوشی‌های تلفن همراه اندرویدی)، شده است.
4.3 امتیاز از 6 رای


باشگاه نانو برای معرفی فعالیت‌های این دانش‌آموز فعال در حوزه نانو گفتگویی انجام داده است که در ادامه می‌خوانیم.

filereader.php?p1=main_5860e2660bd44eab2

سلام آقای خسرونژاد. با تشکر از فرصتی که در اختیار همراهان باشگاه گذاشتید و تبریک بابت موفقیت‌های شما. لطفا به سوالات زیر پاسخ دهید.

شما تجربه سه دوره حضور در جشنواره دانش‌آموزی نانو را داشته‌اید. لطفا درباره طرح‌های خود و مقام‌هایی که کسب کرده‌اید توضیح دهید.
سلام. من تجربه سه سال شرکت در جشنواره دانش‌آموزی فناوری نانو را دارم و به ترتیب دارای مقام‌های سوم، دیپلم افتخار و مقام اول هستم. در اولین سال شرکت در جشنواره نانو (چهارمین دوره) با طرح نرم‌افزار آمورزشی نانو وب موفق به کسب مقام سوم شدم. این نرم‌افزار که بر مبنای زبان‌های برنامه‌نویسی وب به وجود آمده بود، دارای بخش‌های مختلفی مانند مقالات، تصاویر، فیلم‌ها، کاردستی‌ها، کتاب‌ها و ... بود. مهمترین قابلیت‌های این نرم‌افزار اجرا بر روی تمامی سیستم عامل‌ها، سرعت زیاد در بارگذاری و قابلیت بروزرسانی اطلاعات نرم‌افزار است. در دومین سال شرکت در جشنواره نانو (پنجمین دوره) با طرح‌های انیمیشن حسنی و فناوری نانو و نرم‌افزار جعبه نانو، که پس از داوری به هر دو طرح دیپلم افتخار تعلق گرفت، موفق به کسب رتبه نشدم. انیمیشن حسنی و فناوری نانو یک فیلم کارتونی ده دقیقه‌ای است که بر مبنای داستان حسنی و فناوری نانو که توسط باشگاه نانو ارائه شده است، ساخته شد. نرم‌افزار جعبه نانو نیز اولین نرم‌افزار آموزش فناوری نانو است که به دو زبان فارسی و انگلیسی ترجمه شده است و دارای بخش‌های مختلفی مانند مقالات، محصولات نانو، فیلم‌ها، عکس‌ها و ... است. در سومین سال شرکت در جشنواره نانو (ششمین دوره) با طرح نانو پلاس موفق به کسب رتبه اول شدم. نرم‌افزار نانو پلاس حاصل تجربه‌های دو ساله من در جشنواره نانو و تمامی امکانات نرم‌افزارهای قبلی و امکانات جدید بود.

فعالیت‌های شما بعد از جشنواره نیز ادامه داشته است؟ شما در سال جاری نرم‌افزاری را نیز برای معرفی فعالیت‌ها و اخبار باشگاه نانو طراحی کرده‌اید. لطفا درباره این طرح نیز توضیح دهید.
آشنایی من با باشگاه نانو، المپیاد نانو و جشنواره نانو به وسیله خواهرم فاطمه خسرونژاد ممکن شد. از زمان آشنایی من با جشنواره نانو مهارت‌های من در زمینه برنامه‌نویسی و طراحی هدف‌دار شد و این توانایی را پیدا کردم تا مهارت‌های خود را در زمینه‌ای درست استفاده کنم تا خود و دیگران از آن بهره ببرند. همان‌طور که گفته شد از زمان آشنایی من با چهارمین دوره جشنواره نانو فعالیت‌های هدفمند من آغاز شد و تا هم اکنون که با شما سخن می‌گویم ادامه داشته است. نتیجه مشاهدات من پیشرفت هر ساله سطح علمی جشنواره نانو نسبت به سال قبل بوده. به همین علت برای هفتمین دوره جشنواره نانو سعی کردم طرح‌های متفاوتی ارائه دهم . "نانویی باش !" و "باشگاه نانو" نام‌های دو طرح نرم‌افزاری من برای هفتمین دوره جشنواره نانو بود که نرم‌افزار نانویی باش! موفق به راهیابی به مرحله کشوری جشنواره جوان خوارزمی شد. نرم افزار باشگاه نانو یک نرم‌افزار اندرویدی است که تمامی امکانات باشگاه نانو (به غیر از چند مورد مانند ثبت نام یا دسترسی به اخبار که نیازمند اینترنت است) را به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت در خدمت شما قرار می‌دهد، مانند مقالات باشگاه، آزمایشگاه‌های توانا و ... که علاوه بر سرعت بالا و حجم پایین خدمات جالب دیگری را هم دارا است. این نرم‌افزار مورد تایید تیم توسعه‌دهندگان کافه بازار است و با جست و جوی باشگاه نانو در کافه بازار می‌توانید آن را دانلود کنید.

طراحی این نرم‌افزار چقدر طول کشیده‌است؟ آیا فرد یا افرادی در این زمینه به شما کمک کرده‌اند؟
طراحی و انتشار این نرم‌افزار مدت هفت ماه طول کشید که یک ماه پیش از شروع طراحی نرم‌افزار، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌های نرم‌افزار انجام شد. طراحی و برنامه‌نویسی تمامی بخش‌های این نرم‌افزار به صورت فردی انجام شد و تنها در طول ساخت نرم‌افزار از نظرات و انتقادات خواهرم، استاد زراعتی و استاد خادریان (مسئولین محترم پژوهش‌سرای دانش‌آموزی نیشابور) استفاده کردم تا این نرم‌افزار لایق باشگاه نانو باشد.

حضور در جشنواره برترین‌های دانش‌آموزی نانو چقدر برای ادامه فعالیت‌هایتان، انگیزه‌بخش و الهام‌بخش بوده است؟
در اینجا باید یک مطلب را از صمیم قلب اعلام کنم که من جایگاه و موقعیت هم اکنون خود را تماما مدیون باشگاه نانو هستم. اگر امروز توانایی طراحی سایت، نرم‌افزار تلفن همراه (توسعه‌دهندگی کافه بازار) و طراحی گرافیکی را دارم علت و باعث آن باشگاه نانو و جشنواره نانو است. جشنواره نانو باعث شد تا من به دنبال راه‌های جدید و پرکاربرد برای تولید محتوای الکترونیک باشم و از علم و مهارت خود در راه درست استفاده کنم که باعث سودرسانی به مردم کشور عزیزم ایران و خودم می‌شود. در اولین دوره شرکت من در جشنواره نانو هدفم کسب مقام و دریافت جایزه بود، اما در دومین دوره شرکتم در جشنواره نانو و بعد از آن هدفم تغییر کرد. به علت برگزاری نمایشگاه فناوری نانو و جشنواره نانو در یک زمان و مکان، این زمینه برای من فراهم می‌آمد تا با ایده‌های جدید آشنا شوم و اطلاعات خود را در زمینه فناوری نانو ارتقا دهم.

آیا در آینده قصد ادامه تحصیل در زمینه نانو دارید؟
باشگاه نانو باعث شد تا نگاه من نسبت به زندگی و هدفم تغییر کند. قبل از آشنایی کامل من با فناوری نانو هدفم تنها ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر بود. اما پس از آشنایی من با باشگاه نانو و فهمیدن این موضوع که در تمامی علوم، فناوری نانو حرفی برای گفتن دارد، هدفم تغییر کرد و در برگه انتخاب رشته خود علاوه بر رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر، رشته های شیمی و مواد را نیز اضافه خواهم کرد.

و کلام آخر ؟
سخن آخر من پس از سپاس از خدای یکتا، خانواده، مسئولین محترم باشگاه نانو، مسئولین پژوهش‌سرای دانش‌آموزی نیشابور، استادان گرامی، دوستان خوبم و تمامی عزیزانی که یار و یاور من بودند، این است که اگر امروز ایران جزء ده کشور اول جهان در زمینه فناوری نانو است، بخشی زیادی از پیشرفت خود را مدیون باشگاه نانو است که با برنامه‌های هدفمند خود کمک شایانی به پیشرفت فناوری نانو کرده است. معتقدم از زمان برگزاری اولین دوره المپیاد نانو و جشنواره دانش‌آموزی، باشگاه نانو اقدام به کاشت درختی کرده است که در آینده‌ای نزدیک نه تنها مردمان این مرز و بوم بلکه مردمانی در سراسر این کره خاکی می‌توانند شیرینی ثمره آن را بچشند و متوجه تاثیر به‌سزای فعالیت‌های هدفمند باشگاه نانو در زمینه ترویج این فناوری انسان دوستانه و صلح‌آمیز شوند. در پایان سخن زیبایی از مولای متقیان ذکر می‌کنم و آرزوی موفقیت برای تمامی مردمان سرزمینم را دارم.

العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ 
علم میراث گران بهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آینه‌ای است صاف. (نهج‌البلاغه، صفحه 469)

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)