تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گفتگو با شبنم آفاقی، دارنده مدال برنز هفتمین المپیاد نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1395/08/16 - تعداد بازدید : 866
عنوان مقاله : گفتگو با شبنم آفاقی، دارنده مدال برنز هفتمین المپیاد نانو شبنم آفاقی فارغ‌التحصیل رشته ریاضی فیزیک از دبیرستان سلمان فارسی تهران امسال با کسب رتبه دوم در مرحله اول هفتمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو، موفق شد به اردوی عملی هفتمین المپیاد نانو راه پیدا کند. وی برگزیده استانی پنجمین دوره، مدال نقره ششمین دوره و مدال برنز هفتمین دوره المپیاد نانو است.
3.7 امتیاز از 6 رای

سلام خانم آفاقی. وقت بخیر. موفقیتتان را از طرف باشگاه نانو صمیمانه تبریک می‌گوییم. از این که در این گفتگو ما را همراهی می‌کنید، سپاسگزاریم.

ضمن معرفی خود، هدفتان از شرکت در المپیاد نانو را توضیح دهید.
سلام خدمت دوستان عزیزم، من شبنم آفاقی‌سرای از دبیرستان نمونه دولتی سلمان فارسی تهران هستم. برای بار دوم موفق به حضور در دوره دوم المپیاد نانو شدم، در حال حاضر در رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل می‌کنم. 

حضور در دوره استانی المپیاد پنجم و دوره دوم المپیاد ششم چه تاثیری در موفقیت امسال شما داشته است؟
خب به هر حال کم و بیش تاثیر داشت؛ اما به طور مستقیم تاثیر نداشت. و خب به دوستانی هم که قصد شرکت در المپیادهای آینده را دارند، توصیه می‌کنم که خیلی به این مسائلِ حاشیه‌ای، توجه نکنند.

سطح علمی دوره عملی امسال را چگونه دیدید؟
طوری نبود که به علم‌مان افزوده شود.

شما سال گذشته هم در دوره عملی المپیاد حضور داشتید. کیفیت فعالیت‌های دوره و تفاوت‌های پروژه با سال گذشته را چطور ارزیابی می‌کنید؟
راستش را بخواهید ترجیح می‌دهم که قیاس نکنم، چه از نظر کیفیت و چه از نظر پروژه انجام شده در مرحله دوم. البته در صورت مقایسه، دوره استانی 5 و دوره کشوری 6، نسبت به این دوره، مطالب ارزنده‌تری داشت. 
به نظر شما باشگاه نانو تا چه حدی در انجام رسالت خود که ترویج علوم و فناوری نانو در بین دانش‌آموزان است موفق بوده است؟
خب قطعا علم نانو در ایران در طی سال‌های اخیر پیشرفت مناسبی داشته است و به همان نسبت نیز فعالیت‌های باشگاه نانو هم گسترش پیدا کرده است.

دوره تا چه حد دید شما را نسبت به فعالیت‌های پژوهشی تغییر داده است؟
من قبل از حضور در دوره عملی، فعالیت‌های پژوهشی و آزمایشگاهی داشتم و برای من تازگی نداشت و با این اوصاف تقریبا دید مرا تغییر نداد؛ ولی شرکت در این دوره صرفا برایم تجربه جدیدی بود. 

حضور در دوره المپیاد و آشنایی با دوستان و اساتید از سراسر کشور و انجام کار گروهی، علاوه بر مطالب علمی چه دستاوردهایی برای شما داشته است؟
این قسمت جزو ارزنده‌ترین بخش‌های این دوره است که به هر حال با بچه‌هایی که از شهرهای مختلف کشور آمده‌اند ارتباط داشته باشی و با فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شوی.

درباره سرپرست علمی گروهتان چه نظری دارید؟
سرپرست ما خانم دکتر قاسمی‌نژاد بودند که از نظر توانمندی علمی، اخلاقی و توانایی تعامل با دانش‌آموزان خوب بودند.

از کدام بخش از دوره بیشتر لذت بردید؟ چرا؟
امسال کلا جالب(!) بود، نمی‌توانم بین بخش‌های مختلف تبعیض قائل شوم!

حضور در برنامه‌های باشگاه در آزمایشگاه‌های توانا چه تاثیری بر موفقیت و سطح علمی شما داشته است؟
به هر حال وجود این فضاها و استفاده از آنها باعث پیشرفت دانش‌آموزان می‌شود. خب در موفقیت من بی‌تاثیر نبوده‌اند و اینکه خیلی مناسب بودند به طوری که دید مرا نسبت به مسائل اطراف گسترش داد.

آینده ایران در زمینه فناوری نانو را چگونه می‌بینید؟
در زمینه فناوری نانو، ایران در سال‌های اخیر پیشرفت مناسبی داشته است، پس همین روند اگر ادامه پیدا کند، آینده مناسبی خواهد داشت.

آیا شرکت در المپیاد لطمه‌ای نیز به برنامه کنکور شما وارد کرد؟
بالاخره غیر ممکنه که تاثیر نداشته باشد. 

و کلام آخر؟
در وهله اول از دوستان عزیزی که متن بالا را خواندند، سپاسگزارم و همچنین در ادامه از کسانی که مرا یاری کردند، تشکر می‌کنم. 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)