تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گفتگو با محمد فرهادی، دارنده مدال برنز هفتمین المپیاد نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1395/08/13 - تعداد بازدید : 901
عنوان مقاله : گفتگو با محمد فرهادی، دارنده مدال برنز هفتمین المپیاد نانو محمد فرهادی دانش‌آموز سال چهارم دبیرستان در رشته تجربی از شهر بابل، امسال برای دومین بار در مرحله اول المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو شرکت کرد و با کسب رتبه هفتم به اردوی عملی المپیاد راه یافت و نهایتا با کسب مدال برنز در هفتمین المپیاد نانو افتخارآفرینی کرد.
4.2 امتیاز از 5 رای


سلام آقای فرهادی. روز بخیر. موفقیتتان در کسب مدال برنز در هفتمین المپیاد نانو را از طرف باشگاه نانو صمیمانه تبریک می‌گوییم. خوشحال می‌شویم که در این گفتگو ما را همراهی کنید.

ضمن معرفی خود، هدفتان از شرکت در المپیاد نانو را توضیح دهید.
به نام خدا محمد فرهادی هستم. سال چهارم دبیرستان رشته تجربی از شهر بابل استان مازندران و در مرحله اول رتبه 7 را کسب کردم. آشنایی من با نانو خیلی اتفاقی بود و به توصیه یکی از دوستانم با هم در المپیاد شرکت کردیم. من هرچه در مورد نانو بیشتر مطالعه می‌کردم بیشتر به آن علاقمند می‌شدم و انگیزه‌ام بیشتر می‌شد. فکر می‌کنم این ویژگی نانو است که آدم را خسته نمی‌کند که هیچ، بلکه به آدم انگیزه بیشتری هم می‌دهد. 

چندمین دوره المپیاد است که در آزمون مرحله اول شرکت کرده‌اید؟ و برای آمادگی در آزمون المپیاد، چه فعالیت‌هایی انجام دادید؟
دومین سالی هست که شرکت کردم و کتاب علوم و فناوری نانو1(مباحث عمومی) را برای سال اول مطالعه کردم و برای سال دوم سوالات دوره‌های قبل را بررسی کردم و سوال‌هایی که تکرار می‌شدند و من آنها را بلد نبودم را از مقالات سایت کامل یاد گرفتم.

آیا در آزمون‌های آزمایشی نیز شرکت کردید؟ 
خیر؛ متاسفانه در این آزمون‌ها شرکت نکردم.

دوره تا چه حد دید شما را نسبت به فعالیت‌های پژوهشی تغییر داده است؟
احساس می‌کنم پاسخ دادن به این سوال درست نیست؛ چون دوره دید من را تغییر نداد، بلکه به من دید داد!
چون قبل از دوره درک درستی نسبت به این فعالیت‌ها نداشتم. به نظر من المپیاد چیزی اضافه بر درس و مدرسه نیست؛ بلکه مکملی است که باید کنار مدرسه وجود داشته باشد. چون حوزه مدرسه محدود است و نمی‌تواند به تنهایی تمام نیازهای یک دانش‌آموز را برطرف کند. این تجربه کار پژوهشی و گروهی قبل از دانشگاه به نظرم می‌تواند بسیار مفید باشد.

از چه زمانی و چگونه با المپیاد و باشگاه نانو آشنا شدید؟
از سال دوم دبیرستان و با پیشنهاد یکی از دوستانم. البته آقای محمد منصوری هم که امسال مدال طلا آوردند در مدرسه ما بودند. یک سال از ما جلوتر بودند و مشاهده موفقیت‌های وی و البته کمک‌های او همیشه به من دلگرمی می‌داد که جا دارد واقعا از ایشان تشکر کنم که هم قبل از دوره و هم در طول دوره به من کلی کمک کردند.

به نظر شما باشگاه نانو تا چه حدی در انجام رسالت خود که ترویج علوم و فناوری نانو در بین دانش‌آموزان است موفق بوده است؟
تا حدود زیادی؛ البته هنوز دانش‌آموزان بسیاری با نانو آشنا نیستند. اما این روند بسیار خوشحال کننده و دلگرم کننده است. رشد سالانه و بسیار زیاد آمار شرکت در المپیاد مرا به شدت به چند سال آینده امیدوار ساخته، به این امید که این رشد هر سال بیشتر از سال قبل ادامه پیدا کند.

در مورد سایر فعالیت‌های باشگاه اطلاعاتی دارید؟ 
درمورد همه فعالیت‌های باشگاه اطلاعات کاملی ندارم اما تا حدودی آشنا هستم و احساس می‌کنم نانو در سطح حداقل دبیرستان به لطف فعالیت‌های باشگاه زنده است.

آیا در این اردو غیر از مطالب علمی و تخصصی نانو، چیز دیگری یاد گرفتید؟ 
قطعا؛ حتی احساس می‌کنم این دستاوردها بسیار بیشتر و حتی مهمتر از دستاوردهای صرفا علمی دوره باشد. زیرا علم نانو بسیار گسترده است. مگر در ده روز می‌توان با چقدر از آن آشنا شد؟ قطعا ده روز زندگی کردن در بین استادها و استادیارها که بدون تعارف از برترین افراد سطح کشور هستند، برای من درس‌های خیلی مهمتری از صرفا بخش علمی دوره داشت. اصلا مگر دوره بدون این درس‌های دوره با مدرسه فرقی هم می‌کند؟

امکانات موجود در اردوی المپیاد چگونه بود؟
در یک کلمه، عالی. در بخش علمی اساتید و استادیارها واقعا عالی بودند. در قسمت رفاهی هم من اصلا مشکلی احساس نکردم که واقعا باید از آقای حاتمیان (مسئول اجرایی دوره) تشکر کنم که در این ده روز زحمت زیادی کشیدند.

آیا مطالب ارائه شده در این دوره برای شما جدید بود؟
بله البته این نو بودن در ذات نانو است چه برسد به بحث نو در نانو!

نظرتان درباره سرپرست علمی‌تان چیست؟
دکتر محمدی واقعا از لحاظ سطح علمی و توانایی انتقال اطلاعات به ما بسیار خوب عمل کردند. حتی زمان‌هایی که در دوره حضور نداشتند، پیگیر کار ما بودند که جا دارد از ایشان تشکر کنم.

از کدام بخش از دوره بیشتر لذت بردید؟ چرا؟
از روز استراحت -روز نهم- که کارمان تمام شده بود و با خیال راحت استراحت کردیم.

یک خاطره جالب و به یاد ماندنی از دوره برای همراهان باشگاه نانو تعریف کنید.
فکر می‌کنم جالب‌ترین خاطره شب اخلاق نانو بود که ساعت یازده شب ما را برای امتحان جمع کردند و به شکل خیلی جدی شروع به پخش کردن برگه و سوال امتحانی کردند که بعدا مشخص شد بهانه جمع شدن ما میلاد امام رضا (ع) بود. آن شب، شب خاطره‌انگیزی بود.

آینده ایران در زمینه فناوری نانو را چگونه می‌بینید؟
با توجه به شیب رشد ایران در علم نانو در سطح جهانی با این آینده به شدت! امیدوارم و ان شاء الله تا چند سال آینده در بین 5 کشور برتر دنیا در زمینه تولید مقالات نانو قرار خواهیم گرفت.

و کلام آخر ؟
و در آخر باید تشکر کنم از پدر و مادرم که اگر کمک‌هایشان نبود نمی‌توانستم به این جایگاه برسم و البته باید از معاون خوبمان آقای فتحی تقدیر و تشکر کنم که در زمینه المپیاد هم به من و هم آقای منصوری خیلی کمک کردند. همچنین از دوستان خوبم آقای محمدحسین شکیبا و محمد طالبی که چیزهای زیادی از ایشان یاد گرفتم و جو دوره را دوستانه کردند، تشکر می‌کنم.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)