تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گفتگو با دیار محمدی دارنده مدال برنز هفتمین المپیاد نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1395/08/04 - تعداد بازدید : 1006
عنوان مقاله : گفتگو با دیار محمدی دارنده مدال برنز هفتمین المپیاد نانو دیار محمدی، دانش‌آموز سال پیش‌دانشگاهی رشته ریاضی فیزیک از شهرستان مریوان استان کردستان، امسال برای دومین بار در آزمون مرحله اول المپیاد نانو شرکت کرده و برای اولین بار با کسب رتبه 24 در کشور، به اردوی عملی المپیاد نانو راه یافت و توانست مدال برنز هفتمین المپیاد نانو را کسب کند. وی از دستاوردها و تغییر نگرش‌هایی که در دوره به دست آورده است، می‌گوید.
2.8 امتیاز از 6 رای


سلام آقای محمدی. وقت بخیر. موفقیتتان را از طرف باشگاه نانو صمیمانه تبریک می‌گوییم. از این که در این گفتگو ما رو همراهی می‌کنید، سپاسگزاریم.

ضمن معرفی خود، هدفتان از شرکت در المپیاد نانو را توضیح دهید.
با نام و یاد خدا، سلام، دیار محمدی هستم، دانش‌آموز رشته ریاضی فیزیک مقطع پیش دانشگاهی مدرسه نمونه دولتی فرزانگان شهرستان مریوان از استان کردستان و رتبه 24 در آزمون مرحله اول هفتمین المپیاد نانو. از مهم‌ترین اهدافم از شرکت در المپیاد، داشتن یک تجربه علمی سطح بالا و بالا بردن سطح دانشم در زمینه نانو بود.

با توجه به اینکه سال گذشته در اردوی مخصوص برگزیده‌های استانی حضور داشتید حضور در آن را تا چه حد در موفقیت امسال خود سهیم می‌دانید؟
مطمئنا تاثیر داشته، برای من مهمترین تاثیرش بیشتر علاقمند شدن به حوزه نانو بود که بعد از دوره به خودم قول دادم حتما سال بعد به مرحله کشوری برسم.

به نظر شما باشگاه نانو تا چه حدی در انجام رسالت خود که ترویج علوم و فناوری نانو در بین دانش‌آموزان است، موفق بوده است؟
جواب سوال خیلی ساده است: به بهترین نحو ممکن. وقتی در سرمای زمستان در شهری مرزی همایش ترویجی برگزار می‌شود که دیار محمدی از آن طریق با علم نانو آشنا شود، یعنی نه سرمای زمستان، نه گرمای تابستان و نه فاصله‌های دور مانع باشگاه در انجام رسالت خود نمی‌شود. و البته باید این نکته را مورد توجه داشته باشیم که حداقل در اطراف من به دلایلی مثل جدید بودن این علم، کمبود امکانات و ... درصد کمی از کادر مدارس با علم نانو آشنایی دارند؛ پس تنها راه آشنا شدن دانش‌آموزان با این علم باشگاه نانو است.

فکر می‌کنید آشنایی با فناوری نانو و حضور در خانواده بزرگ و صمیمی باشگاه نانو، در افق دید علمی و تحصیلی شما تاثیرگذار باشد؟ 
البته که بله. واقعا من بعد از حضور در دوره به دورنمای خوبی از زندگیم در آینده رسیدم که در سرتاسر آن علم نانو حضور دارد.

به نظر شما، سطح علمی دوره چگونه بود؟
سطح علمی که عالی بود. هم پروژه‌ها، هم اساتید، هم استادیارها، همه چیز عالی بود.

دوره تا چه حد دید شما را نسبت به فعالیت‌های پژوهشی تغییر داده است؟
بعد از دوره من فهمیدم که واقعا هر چیزی ممکن است. تا قبل از دوره آشنایی من با خیلی از چیزها در حد یک اسم بوده و به نحوی به من تلقین شده بود که مثلا سنتز نانوذرات نقره کار خیلی سنگینی است و هرکسی نمی‌تواند آن را انجام دهد، یا نوشتن یک مقاله علمی مثل یک رویا بود که فکر می‌کردم حداقل در چند سال آینده به واقعیت تبدیل نمی‌شود. ولی الان فهمیدم که نه، واقعا اگر بخواهم هرکاری را میتوانم انجام دهم و هیچ مانعی بر سر راهم وجود ندارد.

امکانات موجود در اردوی المپیاد چگونه بود؟
امکانات رفاهی که عالی بود. امکانات علمی هم به دلیل حضور اساتید هیچ چیز کم نداشت، فقط از نظر وسایل آزمایشگاهی گاهی مجبور می‌شدیم وسایل را اشتراکی استفاده کنیم که درکل هیچ مشکلی نداشت.

نظرتان را درباره سرپرست علمی گروهتان بفرمایید.
آقای حمید اسدی عزیز بی‌نهایت فرد خون‌گرمی هستند و در واقع خودشان را از ما جدا نمی‌دانستند و به عنوان استاد یا سرپرست با ما تعامل نمی‌کردند؛ یعنی خودشان را یکی از ما میدانستند.

پروژه آزمایشگاهی امسال درباره چه بود؟
پروژه ی امسال واقعا عالی انتخاب شده بود. به عقیده بعضی از بچه‌ها نسبت به سال‌های قبل ساده‌تر بود؛ ولی به نظرم نقطه قوت پروژه همین سادگی بود. پروژه دو بخش بود:
1- سنتز نانوذرات نقره در بستر آوندی برگ درختان
2- تولید کربن فعال از پوست گردو برای تصفیه آب
آزمایش‌ها در کل ساده بودند و پیچیدگی زیادی نداشتند که همین امر باعث شد من بفهمم که سنتز نانوذرات سخت و غیرممکن نیست و به راحتی و با کمترین امکانات هم می‌شود آن را انجام داد و در یک کلام، به این خود باوری رسیدم که هر کاری را میتوانم انجام بدهم.
مثلا وقتی من یک مقاله‌ای را در مورد خواص بی‌نظیر نانوذرات نقره میخواندم، تصورم بر این بود که سنتز این نانوذرات در واقع شاخ غول شکستن است و کار هرکسی نیست؛ اما بعد از دوره فهمیدم که واقعا کار سختی نیست و حتی به ذهنم رسید که در آینده شاید بتوانیم مقدار زیادی از مصرف داخلی و حتی کشورهای همسایه را، خودمان با کیفیت بالا تولید کنیم.

از کدام بخش از دوره بیشتر لذت بردید؟ چرا؟
واقعا نمیتوانم بگویم از کدام بخش لذت بیشتری بردم. تمام آن 10 روز عالی بود و برای من مقایسه بخش‌های مختلف غیر ممکن است!

یک خاطره جالب و به یاد ماندنی از دوره برای همراهان باشگاه نانو تعریف کنید.
مطمئنم که شب اخلاق نانو را بقیه دوستان تعریف کردند، پس من خاطره دیگری را تعریف می‌کنم. 
شبی که صبح بعدش ارائه داشتیم، من نخوابیدم و مشغول آماده کردن پاورپوینت بودم ولی امیر و مصطفی هرکدام روی یکی از کاناپه‌های لابی خوابشان برده بود. ساعت حدودا 4 صبح بود، آقای اسدی پیام داد گفت دیار چرا نمی‌خوابی؟ گفتم مشغول پاورپوینتم ولی شما بیا یه نگاهی به امیر و مصطفی بینداز. آقای اسدی هم آمدن. بعدش در حالی که امیر و مصطفی خواب بودند باهاشون چند تا عکس سلفی انداختیم و آقای اسدی برگشتند اتاقشان و من دوباره ت صبح مشغول کارم مشغول شدم.

آیا در این اردو غیر از مطالب علمی و تخصصی نانو، چیز دیگری یاد گرفتید؟ 
مهمتر از همه مباحث علمی دوره، دوستی‌هایی که به دست آوردم مهمترین دستاورد من بود. ارتباط با نخبه‌های کشور، کار گروهی، یاری رساندن به دوستان و ... .

آیا شرکت در المپیاد و حضور در دوره لطمه‌ای نیز به درس شما وارد کرده است؟
نمی‌شود گفت اصلا هیچ تاثیری نداشته، به هرحال مدت زمانی را از دست دادم ولی در عوض بعد از دوره به خاطر رسیدن به هدفم که مربوط به نانو است چنان با انرژی مشغول درس هستم که کل زمانی را که از دست دادم در ازای انرژی الآنم واقعا چیزی محسوب نمی‌شود.

در چه زمینه ای مایل به همکاری با باشگاه هستید ؟ 
به قول یکی از دوستان همه جوره پایه‌ام!

آینده ایران در زمینه فناوری نانو را چگونه می‌بینید؟
بهاری که نکوست از بهارش پیداست، علم نانو علمی نوپاست و چون ما از همین اول شروع به فعالیت کردیم مطمئنا آینده خوبی هم خواهیم داشت.

و کلام آخر ؟
کلام آخر چیه؟؟ من تازه آمدم!

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)