تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گفتگو با امید الهی، دارنده مدال نقره هفتمین المپیاد نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1395/07/27 - تعداد بازدید : 946
عنوان مقاله : گفتگو با امید الهی، دارنده مدال نقره هفتمین المپیاد نانو امید الهی، فارغ‌التحصیل رشته ریاضی فیزیک از دبیرستان علامه حلی تهران، امسال در چهارمین حضور خود در مرحله اول المپیاد دانش‌آموزی نانو، برای دومین بار و با رتبه 26 وارد اردوی عملی المپیاد می‌شود و در نهایت یکی از پنج مدال نقره امسال را از آن خود می‌کند.
2.8 امتیاز از 4 رای


سلام آقای الهی. روز خوش. موفقیتتون در کسب مدال نقره در هفتمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو را از طرف باشگاه نانو صمیمانه تبریک می‌گوییم. از این که در این گفتگو ما رو همراهی می‌کنید، ممنونیم.

ضمن معرفی خود، هدفتان از شرکت در المپیاد نانو را توضیح دهید.
با عرض سلام! امید الهی هستم. به تازگی از دبیرستان علامه حلی تهران در رشته ریاضی فارغ‌التحصیل شدم. رتبه کشوری‌ام در مرحله اول المپیاد 26 بود. هدفم از شرکت در المپیاد نانو کسب تجارب جدید و یادگیری مهارت‌های علمی و عملی بود.

چندمین دوره است که در آزمون مرحله اول شرکت کرده‌اید؟ و برای آمادگی در آزمون المپیاد، چه فعالیت‌هایی انجام دادید؟
این چهارمین بار بود که در آزمون مرحله‌ اول شرکت می‌کردم. برای شرکت در آن هم کتاب مجموعه مقالات سایت باشگاه نانو را مطالعه کردم.

در مورد پروژه آزمایشگاهی امسال برای ما توضیح بدید و اهمیت موضوع بررسی شده را بیان کنید.
امسال دو پروژه آزمایشگاهی در مرحله عملی المپیاد انجام شد. یکی حذف متیلن بلو از پساب‌های صنعتی با استفاده از پسماندهای طبیعی و دیگری سنتز نانوذرات نقره در اسکلت برگ.
متیلن بلو یکی از مواد سمی موجود در پساب برخی کارخانه‌های صنعتی(بویژه کارخانه‌های نساجی) است. این ماده در کارخانه‌های نساجی به عنوان رنگ‌زای قوی استفاده می‌شود. در این پروژه ما با استفاده از پوست گردو که نوعی پسماند طبیعی به حساب می‌آید، کربن فعال سنتز کردیم که با استفاده از کربن فعال سنتز شده از پوست گردو، موفق به جداسازی متیلن بلو از آّب (یا همان پساب صنعتی) شدیم. با استفاده از این روش می‌توان جلوی نشت متیلن بلو که ماده‌ای سمی برای محیط زیست به حساب می‌آید را گرفت.
پروژه دوم نیز سنتز نانوذرات نقره که ماده‌ای سودمند (به واسطه‌ خاصیت ضد باکتریال آن) است با استفاده از نوعی قالب برگی است. اسکلت برگ دارای ساختار بسیار منظمی است. این پروژه به نوعی تقلید زیستی به حساب می‌آید که علم نوینی است.

به نظر شما باشگاه نانو چقدر در جذب دانش آموزان به سمت فناوری نانو و مدیریت استعدادها موفق بوده است؟
این باشگاه سرمایه‌گذاری‌ها و تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام داده است و تا اینجای کار می‌توان گفت به خوبی پیش رفته است. من خودم اولین بار با المپیاد نانو و به طور کلی علم نانو در غرفه باشگاه نانو در نمایشگاه بین‌المللی نانو آشنا شدم.

دوره تا چه حد دید شما را نسبت به فعالیت‌های پژوهشی تغییر داده است؟
به جرات می‌توانم بگویم که دوره عملی المپیاد نانو به من استفاده صحیح از زمان را یاد داد. من در این دوره آموختم که می‌توان در 10 روز کلی مهارت و دانش جدید به روش عملی یاد گرفت، به گونه‎ای که آدم خسته نشود، و در عین حال، تفریح هم کرد.

نظرتان درباره سرپرست علمی گروهتان چیست؟
سرپرست گروه ما، جناب آقای تراب‌احمدی، از نظر علمی توانایی کامل را در زمینه‌ پروژه‌ها داشتند؛ زیرا خودشان قبلا بر روی این پروژه کار کرده بودند. از نظر اخلاقی و تعامل با دانش‌آموزان هم می‌تو‌انم بگویم عالی بود. ایشان خود مستقیما به اعضای گروه نظارت می‌کرد و پیگیر کارهای آنان بود.

حضور در دوره المپیاد و آشنایی با دوستان و اساتید از سراسر کشور و انجام کار گروهی، علاوه بر مطالب علمی چه دستاوردهایی برای شما داشته است؟
حضور در این دوره به واسطه‌ آشنایی با افرادی از قومیت‌های مختلف از سراسر ایران تجربه‌ای فوق‌العاده بود که شاید خیلی کم برای کسی پیش بیاید که در جمعی از نخبگان کشور که از سراسر کشور جمع شده‌اند و تحت نظر اساتیدی که در زمینه‌ی کاری خودشان صاحب نظر هستند، در محیطی دوستانه قرار بگیرد.

به نظر شما، سطح علمی دوره عملی المپیاد چگونه بود؟
پروژه‌های این دوره نسبت به دوره‌های دیگر متفاوت بود و بیشتر بر روی شیمی سبز تمرکز شده بود. پروژه‌هایی که در این دوره انجام شد پروژه‌های سطح بالای دانشگاهی بودند.

آیا مایل به انجام کارهای آموزشی نانو در شهر خود هستید؟ و به نظر خودتان، توانایی برگزاری کلاس‌های آموزشی نانو را برای هم سالان خود دارید؟
بله، دوست دارم بقیه را هم نسبت به این علم علاقه‌مند کنم تا ایران در آینده حرف‌های بیشتری در این زمینه در عرصه‌ی جهانی داشته باشد.

آیا شرکت در المپیاد نانو لطمه‌ای به برنامه درسی شما وارد کرد؟
من امسال کنکور داشتم و به همین دلیل هم زمان زیادی برای آمادگی مرحله‌ اول اختصاص ندادم. به همین دلیل لطمه‌‌ای به درس‌هایم وارد نشد.

شما که امسال مرحله مهم انتخاب رشته را پشت سر گذاشتید. آیا حضور در دوره المپیاد نانو روی تصمیم‌گیری شما برای آینده (انتخاب رشته) و افق دیدتان اثر داشته است؟
قطعا، در همه رشته‌های مورد علاقه‌ام این نکته را مد نظر قرار می‌دادم که آیا در این رشته جایی برای کار در زمینه نانو هست یا نه! برای انتخاب رشته از کمک اساتید دوره هم استفاده‌ زیادی کردم.

از کدام بخش دوره بیش از همه لذت بردید؟
بعد از آنکه دفاع از پروژه‌مان تمام شد، برایم لحظه‌ای بسیار لذت‌بخش بود. چند شب گذشته‌ آن مقدار کمی خوابیده بودم تا بتوانم کارهایم را برسانم. وقتی دفاع تمام شد و بعد از آن همه سختی دیگر چیزی برای نگرانی نداشتم، لحظه‌ای فوق‌العاده لذت‌بخش برایم بود.

به یادماندنی‌ترین خاطره‌تان از دوره امسال را برای ما تعریف کنید.
سه شنبه ساعت 8 شب بود. من و یکی از دوستان نشسته بودیم و کارهایی که انجام نداده بودیم را به هم می‌گفتیم. تقریبا هیچ‌کدام کاری انجام نداده بودیم و از 20 صفحه مقاله‌ای که باید نوشته می‌شد، فقط 2 صفحه آن را نوشته بودیم. من گفتم: ((دارم حس می‌کنم که نمی‌رسم کارهایم را تمام کنم.)) دوستم گفت: (( نگران نباش تا چهارشنبه شب وقت داریم یعنی می‌شود ... وای بدبخت شدیم!!!)) و از شدت بدبختی شروع کردیم به وضع خودمان خندیدن. حدود 15 دقیقه بدون وقفه خندیدیم. اشک از چشمانمان جاری شده بود. پذیرش هتل و بقیه افراد آمدند تا ببینند چه شده است و ما فقط می‌خندیدیم. 
بعد از خوردن شام با سرعتی سرسام‌آور شروع به انجام کارهایمان کردیم.

آینده ایران در زمینه فناوری نانو را چگونه می‌بینید؟
با توجه به اینکه همین الآن هم ایران در رتبه‌ ششم جهان در زمینه‌ی فناوری نانو قرار دارد و با توجه به اقداماتی که برای آموزش دانش‌آموزان در سنین پایین انجام می‌شود، پیش‌بینی می‌کنم که ایران در آینده عضو 3 کشور اول در زمینه این فناوری قرار بگیرد.

و کلام آخر؟
یکی از اساتید ما حرف خیلی زیبایی زد. او گفت: ((در تمام این کشور دانش‌آموزانی مانند شما هستند که علاقه فراوانی به کسب علم دارند اما امکانات لازم را ندارند. این امکان برای شما فراهم شده است که در این دوره از اساتید و امکانات استفاده کنید. شما هم سعی کنید هرجا کسی را دیدید که واقعا علاقه‌مند است به او کمک کنید.)) از آن زمان این را وظیفه‌ خود می‌دانم که به کسانی که علاقه‌مند هستند، در حد توان خودم، کمک کنم و از دیگران هم همین را می‌خواهم تا این چرخه ادامه پیدا کند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)