تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گزارش مراسم اختتامیه ششمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1394/06/18 - تعداد بازدید : 3304
عنوان مقاله : گزارش مراسم اختتامیه ششمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو
5 امتیاز از 5 رای


مراسم اختتامیه ششمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو، سه‌شنبه دهم شهریور ماه با حضور معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری، مدیر دبیرخانه ستاد توسعه فناوری نانو، جمعی از دبیران ستاد نانو و مدیران آموزش و پرورش و برگزیدگان برگزار شد.

سخنرانی دکتر علی‌محمد سلطانی، مدیر دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
دکتر علی‌محمد سلطانی، پس از سلام و عرض خیر مقدم به حضار، گفت: «دانش‌آموزان آینده‌سازان این کشورند و جامعه هم در برابر آنها مسئول است، امروز در واقع آینده دیروز ما بوده است؛ در 10 سال گذشته، ایران از جایی که کسی حتی در دانشگاه‌ها با فناوری نانو آشنا نبود به موقعیت خوبی در سطح جهانی در زمینه‌های مختلف نانو رسیده است».

دکتر سلطانی درباره نقش المپیاد در توسعه نانو گفت: «اگر در 6 دوره المپیاد، دانش‌آموزان زیادی را بسیج کرده‌ایم، این خود موفقیت بزرگی است و مقدمات جهشی بزرگ‌تر».

قائم مقام ستاد نانو با بیان این نکته که در حال حاضر، حدود 250 محصول ساخت ایران در زمینه فناوری نانو وجود دارد که وارد بازار شده است، گفت: «داروی ضد سالک نیز در راه است که در آینده نزدیک وارد بازار می‌شود. در بحث تجهیزات آزمایشگاهی، نگران تحریم‌ها بودیم ولی امروز می‌توانیم خودمان نمونه آنها را تولید کنیم. شرکت‌هایی در ایران هستند که خطوط تولید محصولات نانو را دارند مانند خط تولید فیلترهای مبتنی بر پوشش‌های نانوالیاف. ما امروز می‌توانیم آلودگی‌های آب مانند آرسنیک و آلودگی‌های زیست محیطی را به کمک فناوری نانو پاک‌سازی کنیم».

وی در ادامه تاکید کرد: «یکی از نقش‌های دانش‌آموزان در ایجاد آینده فناوری نانو این است که در صنعت، همه ایران را سازنده محصولات نانو بدانند».

آقای سلطانی در پایان ابراز داشت: «ان‌شاءالله هر یک از برگزیدگان المپیاد نانو را در دانشگاه‌ها رصد کرده و کمک کنیم تا وارد شرکت‌ها شده و بتوانند برنامه‌هایی بین‌المللی با مرکزیت ایران ایجاد کنند که این هدف قطعا با اعتماد به خداوند بزرگ، دست‌یافتنی است».

سخنرانی آقای علی زرافشان معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش
آقای علی زرافشان پس از عرض خیر مقدم و تبریک و آرزوی موفقیت برای دانش‌آموزان و تشکر از دست‌اندرکاران به تشریح برنامه‌های آموزش و پرورش در حوزه دانش‌آموزی پرداخت.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی رابطین استان‌ها در حاشیه دوره عملی المپیاد، هدف از برگزاری این دوره‌ها را بهره‌برداری و پشتیبانی بیشتر از آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی نانو عنوان کرد.

آقای زرافشان، یادگیری برای دانستن، به کاربستن، زیستن، با هم زیستن، را 4 اساس سازمان یونسکو برشمرد و گفت: «آموزش و پرورش یادگیری برای پژوهیدن را به آنها اضافه کرده است».

وی افزود: «در سال83 آموزش و پرورش با اعتماد به قابلیت‌های دانش‌آموزان اقدام به افتتاح صد و یک پژوهش‌سرا نمود که تعداد آنها به بیش از چهارصد مرکز رسیده و روز به روز در حال افزایش است. با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد نانو نیز 49 پژوهش‌سرا را به آزمایشگاه نانو مجهز کردیم و تا سال تحصیلی جدید 14 آزمایشگاه دیگر هم افتتاح می‌شوند».

سپس به افزودن واحدهای درسی تفکر و پژوهش و تفکر و سبک زندگی به کتاب‌های درسی جدید و برگزاری جشنواره‌های مختلف برای سطوح مختلف دانش‌آموزی به عنوان مهم‌ترین اقدامات آموزش و پرورش در راستای ترویج فرهنگ پژوهش بین دانش‌آموزان اشاره داشت.

آقای زرافشان با اشاره به حضور نماینده بخش دانش‌آموزی ستاد نانو در کشور چین برای انتقال تجربه و تمایل کشورهای دیگر برای تشکیل آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی تاکید کرد: «المپیاد نانو به عنوان بستر شناسایی استعدادهای برتر و حمایت‌های معنوی و مادی آنها در حال انجام است و نهالی که 6 سال قبل کاشته شد به نهال تنومندی تبدیل شده که می‌تواند الگویی برای خودمان و سایر کشورها باشد».

وی در پایان گفت: «عنایت ویژه مقام معظم رهبری از غرفه دانش‌آموزی ستاد نانو در نمایشگاهی که اخیرا در بیت رهبری برگزار شد، باعث شد آقای ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور از سایر ستادها نیز درخواست کند بخش دانشآموزی داشته باشند».

سخنرانی آقای حسن کرمی، مدیر آموزش و پرورش استان بوشهر
آقای حسن کرمی، پس از عرض سلام و خوش آمدگویی به حضار، گفت: «ما با سرعتی چشم‌گیر در حال پیشرفت هستیم و بی شک دغدغه‌های مقام معظم رهبری در این راستا است که ما باید پیشرو باشیم. در چند سال اخیر فناوری نانو در حال پیشرفت است و آموزش و پرورش می‌تواند بهترین مامن برای اشاعه آن باشد».

آقای کرمی با بیان اینکه آموزش و پرورش بوشهر با تشکیل کارگروه‌های نخبه‌یابی و نخبه‌پروری به دانش‌آموزان، مشاوره داده و در تمام سال برای آنها کلاس آموزشی برگزار می‌کند و حدود 50 درصد دانش‌آموزان تحت پوشش طرح جامع آموزش و پرورش برای ترویج فناوری نانو هستند و پیش‌بینی می‌شود استان بوشهر قطب علمی نانو کشور شود.

وی در پایان به برنامه‌های اجرا شده در استان در حوزه نانو اشاره کرد.

پس از ایراد سخنرانی‌ها و پخش فیلم‌های معرفی باشگاه نانو و مرحله عملی ششمین المپیاد نانو از نهادهای ترویجی و استانهای برتر، عوامل اجرایی و سرپرستان دوره و همچنین برگزیدگان تقدیر شد.

برای دریافت لیست برگزیدگان به همراه مدال آنها اینجا کلیک کنید.

filereader.php?p1=main_1679091c5a880faf6

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)