تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گزارشی از مراسم افتتاح آزمایشگاه دانش‌آموزی نانو در استان بوشهر
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1393/10/17 - تعداد بازدید : 3923
عنوان مقاله : گزارشی از مراسم افتتاح آزمایشگاه دانش‌آموزی نانو در استان بوشهر دوازدهمین آزمایشگاه دانش‌آموزی فناوری نانو سه‌شنبه 25 آذرماه در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهید خوشبخت بوشهر افتتاح شد.
5 امتیاز از 2 رای


مراسم افتتاحیه با حضور دکتر وطنی؛ معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،‌ دکتر عمادی؛ رئیس سنجش وزارت آموزش و پرورش،‌ مهندس حصیری؛ مدیر کل آموزش و پرورش استان، آیت‌الله صفائی بوشهری؛ نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر، دکتر اسکندری؛ رئیس انجمن نانو استان، مهندس حریری؛ رئیس مجمع خیرین استان، مهندس احمدوند؛ مدیر کارگروه ترویج ستاد نانو و جمعی از مسئولان و مدیران استانی برگزار شد.

تجهیزات آزمایشگاه استان بوشهر
میکروسکوپ پروبی روبشی (SPM)، دستگاه الکتروریسی،‌ دستگاه اسپاترینگ رومیزی،‌ آلتروسونیک،‌ اسپکتروفتومتر و تجهیزات عمومی چون کوره،‌ آون، هیتر.
لازم به ذکر است، میکروسکوپ پروبی روبشی (SPM) اولین ساخت متخصصان کشور که در شرکت نانوسیستم پارس ساخته شده،‌ برای نخستین بار در این آزمایشگاه رونمایی و نصب شد. ویژگی بارز این میکروسکوپ داشتن امکانات دو میکروسکوپ AFM و STM است.

چکیده‌ای از سخنرانی‌ها

دکتر وطنی:
کلید موفقیت و توسعه هر کشور به کارگیری علم و فناوری است، از 12 سال پیش، توسعه فناوری نانو را شروع کردیم و هم اکنون در جایگاه هفتم دنیا قرار داریم. آزمایشگاه نانو در 12 استان کشور راه‌اندازی شده است و تا پایان سال در 36 مرکز در استانهای دیگر هم شروع به کار خواهد کرد. بزرگترین مخزن نفت و گاز دنیا را در استان بوشهر داریم، باید تلاش کنیم برترین فناوری‌های نوین را هم در بوشهر داشته باشیم. ما باید در استان بوشهر صادرات، زیست فناوری، فناوری نانو، نفت و گاز را با هم داشته باشیم. امام (ره) فرمودند: مردم خوزستان دین خود را به جنگ ادا کردند، حالا وظیفه ما است که دین خود را به آنها ادا کنیم.
آقای حصیری: این آزمایشگاه نقش مهم و تاثیرگذاری در فعالیت‌های تحقیقاتی دانش‌آموزان و ترویج علم و دانش دارد، آزمایشگاه پژوهشی تحقیقاتی دانش‌آموزی نانو فناوری علاوه بر بوشهر در استان‌های آذربایجان غربی، همدان، تهران، مازندران، قم، اصفهان، سمنان، خراسان شمالی و رضوی، فارس راه اندازی شده است. برای احداث این آزمایشگاه پنج میلیارد ریال اعتبار هزینه شده که 70 درصد این اعتبار از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و 900 میلیون ریال نیز از سوی سه تن از خیران مدرسه‌ساز استان تامین شده است. در کنار این آزمایشگاه نمایشگاه کتابی در زمینه علوم نانو برای استفاده دانش‌آموزان و پژوهشگران راه‌اندازی شده است. استان بوشهر با داشتن این آزمایشگاه با این تجهیزات به عنوان قطب نانو در جنوب کشور معرفی می‌شود.

آیت‌الله صفائی بوشهری:
در کشورهای جهان ، کشوری موفق بوده که یکی از ابعاد توسعه و پیشرفت خود را مدیریت علم در نظر گرفته است. علم نه تنها دانش و فضل است بلکه محصول آن شناخت پدیده‌های جهان است. در حال حاضر یکی از مشکلات جهان، سلطه علمی است، جهان علمی استفاده بهینه و کارا از فناوری‌های نوین است که باعث اقتدار سیاسی و بین‌المللی می‌گردد. ما می‌توانیم با فناوری نانو در زمینه استخراج نفت و ذخایر خود اکتشاف و توسعه داشته باشیم، ما در عرصه نانو جزء چند کشور برتر جهان هستیم. باید اندیشه‌های جدید داشته باشیم. دانش‌آموزان باید در حوزه‌های نظری و کاربردی، فناوری‌های نوین را تجربه کنند و در این زمینه‌ها پیشرفت لازم را داشته باشند.

آقای خشنود؛ مدیر پژوهش‌سرا:
از حضار محترم، خیرین مدرسه‌ساز و آیت‌الله صفائی بوشهری تشکر می‌کنم، آیت‌الله صفائی بوشهری در جلسه مدرسه‌سازان اعلام کردند که ما آزمایشگاه دانش‌آموزی نانو می‌خواهیم و خیرین مدرسه‌ساز در راه‌اندازی و تجهیز این آزمایشگاه پیش‌قدم شدند و به کمک ایشان و مسئولین ستاد نانو و آموزش و پرورش استان این آزمایشگاه راه‌اندازی شد. لازم به ذکر است که دستگاه‌های موجود در این آزمایشگاه در بسیاری از دانشگاه‌های جنوبی کشور وجود ندارد و ما می‌توانیم در این حوزه‌ها به دانشگاه‌ها نیز خدمات بدهیم.

دکتر عمادی:
من با افتتاح این آزمایشگاه وقتی در مقابل عکس شهید خوشبخت قرار گرفتم شرمنده نبودم. تشکر می‌کنم از آقای خشنود و خیرین مدرسه‌ساز از جمله آقای مهندس حریری و بقیه که در این کار خیر همکاری کردند، همچنین از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکارانی که در راه‌ندازی آزمایشگاه نانو در استان بوشهر همکاری کردند، سپاسگذاری می‌نمایم.
زمانی که در بوشهر این پژوهشسرا را راه‌اندازی کردیم، نمی‌دانستیم که قرار است در آن در چه حوزه‌هایی فعالیت شود، حال که آزمایشگاه فناوری نانو در این پژوهش‌سرا داریم، آینده‌ای نوین را برای اینجا در حوزه نانو پیش‌بینی می‌کنم.

دکتر اسکندری:
یکی از جنبه‌های اقتصاد نانو این است که تولید یک میلی‌متر گرافن به اندازه چند بشکه نفت در آمد دارد. بنابراین ما به ذخایر خود و نیروی انسانی خود می‌بالیم. در حال حاضر با وجود چنین دستگاه‌ها و تجهیزاتی در استان بوشهر، دانش‌آموزان و دانشجویان بوشهری می‌توانند استفاده بهینه را داشته باشند و در این زمینه پیشرفت کنند.

مهندس حریری:
از همه همکاران تشکر می‌کنم، ما نباید فقط به پیشرفت علم توجه نماییم. الان دانش‌آموزان ما بسیار در علم پیشرفت نمودند ولی در اخلاق هنوز پیشرفتی نکردند. ما باید تلاش کنیم دانش‌آموزان در حوزه‌های مختلف هدایت شوند و فعالیت نمایند و همچنین زمینه راستگویی در دانش‌آموزان را فراهم کنیم و بشریت، انسانیت و اخلاق در کنار فناوری‌های نوین پیشرفت نماید.

گفتنی است پژوهش‌سرای شهید خوشبخت بوشهر رتبه اول بین 213 نهاد ترویجی برتر فناوری نانو را در پنجمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو کسب کرده است و دو دوره پنجم و ششم، مسئولیت دبیرخانه تبلیغات و ثبت نام کشوری المپیاد دانش‌آموزی نانو بر عهده این پژوهش‌سرا بوده است.

برای دریافت گزارش تصویری این رویداد اینجا کلیک کنید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)