تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | فعالیت‌های پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهید مطهری اسلامشهر در زمینه فناوری نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1391/02/20 - تعداد بازدید : 4440
عنوان مقاله : فعالیت‌های پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهید مطهری اسلامشهر در زمینه فناوری نانو انجمن فناوری نانو پژوهش‌سرای دانش‌آموزی اسلامشهر فعالیت خود را از سال تحصیلی 90-89 با مساعدت و حمایت باشگاه نانو آغاز نموده است. تشکیل این انجمن با استقبال شایسته دانش‌آموزان مواجه گردیده و موفق به انجام برنامه‌های بسیاری در زمینه آموزش و تحقیق فناوری نانو شده است.
5 امتیاز از 3 رای

 

پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهید مطهری اسلامشهر در سال 1384 با هدف ترویج فرهنگ پژوهش در بین دانش‌آموزان و معلمان تاسیس شد. این پژوهش‌سرا دارای آزمایشگاه‌های فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و کارگاه‌های مکانیک و الکترونیک است. همچنین می‌توان از سایت کامپیوتر و اتاق‌های ادبیات، علوم اجتماعی و نجوم به عنوان فضاهای آموزشی دیگر موجود در این پژوهش‌سرا نام برد.


معرفی انجمن فناوری نانو پژوهش‌سرای شهید مطهری
انجمن فناوری نانو پژوهش‌سرای دانش‌آموزی اسلامشهر فعالیت خود را از سال تحصیلی 90-89 با مساعدت و حمایت باشگاه نانو آغاز نموده است. تشکیل این انجمن با استقبال شایسته دانش‌آموزان مواجه گردیده و موفق به انجام برنامه‌های بسیاری در زمینه آموزش و تحقیق فناوری نانو شده است.
در آغاز، این انجمن کارگاه‌های مقدماتی و پیشرفته فناوری نانو و آمادگی المپیاد نانو را با حضور اساتید باشگاه نانو برای دو گروه دانش‌آموزان دختر و پسر برگزار نمود. همچنین در هفته پژوهش موفق به برگزاری سمینار فناوری نانو با حضور نماینده باشگاه نانو و 500 نفر از دبیران و دانش‌آموزان علاقمند در سالن فجر شهرستان شد. اعضای فعال این انجمن با توجه به آموزش‌های داده شده در كارگاه‌های نانو، مقالات و دست‌سازه‌های خود را در نمایشگاه سال جهانی شیمی که در محوطه اداره آموزش و پرورش شهرستان بر پا شده بود، ارائه نمودند.
خانم الهه مالکی عضو انجمن نانو پژوهش‌سرا موفق شد در دومین المپیاد نانو، جزء 20 نفر برگزیده مرحله نخست المپیاد شود.
از دیگر فعالیت‌های این انجمن، حمایت و هدایت ایده‌های خلاقانه دانش‌آموزان است که می‌توان به طرح دانش‌آموز امیر براتلو که شناسایی و ساخت نانوذرات کوئرستین بود و توانست به مرحله کشوری جشنواره خوارزمی راه یابد، اشاره کرد.
در حال حاضر هم گروهی از اعضای انجمن در حال تحقیق در زمینه سنتز نانوذرات آهن و نقره هستند.
دانش‌آموزان این پژوهش‌سرا در اولین همایش ملی دانش‌آموزی فناوری نانو و همچنین در بخش دستاوردهای دانش‌آموزی چهارمین جشنواره فناوری نانو که در مهرماه 90 در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، شرکت کردند.
در سال جاری نیز پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهید مطهری اسلامشهر با ثبت‌نام بیش از 50 عضو جدید در انجمن و ثبت‌نام اعضاء در سومین المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
لازم به ذكر است انجمن نانو با هماهنگی‌هایی كه با فرمانداری شهرستان اسلامشهر انجام داده قصد راه‌اندازی یك آزمایشگاه ویژه فناوری نانو را نیز دارد.
 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)