تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | فعالیت‌های پژوهش‌سرای دانش‌آموزی بجنورد در حوزه فناوری نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1391/02/20 - تعداد بازدید : 4385
عنوان مقاله : فعالیت‌های پژوهش‌سرای دانش‌آموزی بجنورد در حوزه فناوری نانو پژوهش‌سرای دانش‌آموزی اداره آموزش و پرورش بجنورد از سال 1369 با هدف راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی در حوزه‌های شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و مجهز بودن به یک کتابخانه مرکزی در شهرستان بجنورد تاسیس شده است و اکنون علاوه بر شاخه‌های فوق، در زمینه‌های ادبیات و داستان نویسی، نجوم، روباتیک و فناوری نانو نیز فعالیت دارد.
5 امتیاز از 2 رای

 

پژوهش‌سرای دانش‌آموزی اداره آموزش و پرورش بجنورد از سال 1369 با هدف راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی در حوزه‌های شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و مجهز بودن به یک کتابخانه مرکزی در شهرستان بجنورد تاسیس شده است و اکنون علاوه بر شاخه‌های فوق، در زمینه‌های ادبیات و داستان نویسی، نجوم، روباتیک و فناوری نانو نیز فعالیت دارد.
در زمینه فناوری نانو، فعالیت پژوهش‌سرای بجنورد در اردیبهشت سال 1390 با برگزاری یک نمایشگاه با همکاری باشگاه نانو به هدف آشنایی دانش‌آموزان و فرهنگیان با فناوری نانو بطور رسمی آغاز و با استقبال گسترده دانش‌آموزان استان خراسان شمالی روبرو شد. در این نمایشگاه، بسیاری از دانش‌آموزان علاقمند برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با فناوری نانو و شرکت در المپیاد علوم و فناوری نانو نیز شرکت داشتند. به دنبال برپایی موفق این نمایشگاه، 2 دوره‌ی آموزش مقدماتی آشنایی با علوم و فناوری نانو برای دانش‌آموزان علاقمند استان برگزار شد و شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها در دومین المپیاد علوم و فناوری نانو شرکت کرده و مقام چهارم کشوری در بخش رتبه‌های استانی را به ارمغان آوردند.
در سال تحصیلی 91-90، از جمله فعالیت‌های موثر این پژوهش‌سرا، حضور در مراسم صبحگاهی و بعضی کلاس‌های دبیرستان و راهنمایی به هدف معرفی فناوری نانو، اعلام برنامه‌ها و امکانات پژوهش‌سرا و دعوت به آشنایی و پژوهش دانش‌آموزان در این زمینه بود که با استقبال خوبی نیز مواجه گردید. بازتاب این حضور، ثبت‌نام بسیاری از دانش‌آموزان شهرستان بجنورد در کلاس‌های فناوری نانو این پژوهش‌سرا و ثبت‌نام آنان در سومین المپیاد علوم و فناوری نانو بود.
علاوه‌بر‌این، پژوهش‌سرای بجنورد در طول یک سال گذشته ازشروع فعالیتش در زمینه فناوری نانو، اقدامات زیر را انجام داده است:
1- تهیه بانک ایده‌های نو دانش‌آموزان برای انجام پژوهش‌های علمی
2- تهیه بانک مقالات علمی ISI و علمی- پژوهشی با توجه به فعالیت‌های انجام شده در پژوهش‌سرا
3- انتشار اولین شماره ماهنامه نانو در نیمه دوم بهمن ماه سال 1390
4- تجهیز آزمایشگاه نانو و خرید مواد و چندین دستگاه برای آزمایشگاه
5- شرکت در نمایشگاه‌های هفته پژوهش و هوشمندسازی مدارس و ارایه مقالات و پژوهش‌های صورت گرفته توسط دانش‌آموزان در حوزه فناوری نانو
6- بازدید از چند کارخانه و شرکت، در راستای اجرای پروژه‌های صنعتی دانش‌آموزان در زمینه نانو
در انتها شایان ذکر است که بسیاری از فعالیت‌های این پژوهش‌سرا در حوزه فناوری نانو مربوط به فعالیت‌های عملی و پژوهشی دانش‌آموزان در زمینه‌ی تولید نانوسیمان، پلاستیک تجزیه شونده، سوپر جاذب‌ها، نانوکامپوزیت‌های بدنه اتومبیل، آیروژل‌ها، نانولوله‌های کربنی، حسگرهای حساس به مواد زیستی و نانوپوشش‌های ضدخش است که با تلاش و پیگیری دانش‌‌آموزان و راهنمایی اساتید مجرب آنها در حال انجام هستند.
 

نظرات

0 0

رضا رحمانی - ‏۱۳۹۵/۰۲/۰۱

با سلام و خسته نباشید ... فقط خواستم بگم آقای دکتر شریفی خیلی خیلی باعث پیشرفتم شدن.و علاوه برتغییر نگرش من ب علم.منو هم به آرزوهام نزدیک کردن... هرجا هستن .انشاالله همیشه سالم و مثل همیشه سرزنده و موفق یاشن... ممنون...

پاسخ
1 0

پریسا حاتمی - ‏۱۳۹۳/۰۳/۰۹

با تشکر از زحمات تمامی کارکنان پژوهشگاه دانش آموزی بجنورد ، به خصوص آقای دکتر شریفی.

پاسخ

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)