تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گزارش دوازدهمین نمایشگاه نانو (استان کردستان)
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1390/12/17 - تعداد بازدید : 4656
عنوان مقاله : گزارش دوازدهمین نمایشگاه نانو (استان کردستان) دوازدهمین نمایشگاه استانی با عنوان «هفته نانو»، 6 تا 8 اسفند 1390 با حضور 3000 دانش‌آموز در شهر سنندج برگزار شد.
5 امتیاز از 7 رای

 

مراسم افتتاحیه
دوازدهمین نمایشگاه استانی علوم و فناوری نانو، روز شنبه ششم اسفند ماه سال 1390 در شهر سنندج با حضور معاون متوسطه اداره کل، رئیس آموزش و پرورش ناحیه 2، معاونین مناطق آموزش و پرورش، کارشناسان گروه‌های آموزشی و کارشناسان باشگاه نانو افتتاح شد.
در ابتدای مراسم، آقای محمدی، معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان، به سخنرانی پرداخت. وی ضمن تشریح فعالیت‌های جاری آموزش و پرورش در حوزه فناوری‌های نوین، از افزایش رویکرد دانش‌آموزان کردستانی به فناوری‌های نوین قدردانی نمود. آقای محمدی با بیان اینکه در حوزه نانو دسترسی به منابع و اساتید هموار شده است از گروه‌های دانش‌آموزی خواست تا مشارکت بیشتری در این زمینه داشته باشند.
دکتر حلاجی، استاد دانشگاه کردستان از دیگر سخنرانان این مراسم بود، وی به بیان موقعیت و پتانسیل‌های موجود دانشگاه کردستان پرداخت و از حضور باشگاه نانو در این استان استقبال کرد. دکتر حلاجی خواستار مشارکت بیشتر ستاد نانو و باشگاه نانو با دانشگاه کردستان در راستای ترویج و اشاعه فناوری نانو در استان کردستان شد.
در پایان، مهندس فرزاد حسینی‌نسب، از مجریان نمایشگاه، به معرفی باشگاه نانو و فعالیت‌های جاری آن پرداخت. مهندس حسینی با تاکید بر حضور حداکثری دانش‌آموزان در سومین دوره المپیاد دانش‌آموزی نانو، مزایا و ویژگی‌های المپیاد نانو را یادآور شد و از مسئولان آموزش و پرورش خواست تا در این زمینه، همکاری لازم را داشته باشند. وی همچنین پیرامون تجهیز آزمایشگاه تخصصی دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو در استان کردستان و انجام پروژه‌های دانش‌آموزی با همکاری و حمایت باشگاه نانو توضیحاتی ارایه داد.
گفتنی است، در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه نانو، 200 نفر از دانش‌آموزان به همراه 20 نفر از دبیران و مسئولان استان کردستان حضور داشتند.
پس از پایان مراسم، مسئولان از نمایشگاه آموزش علوم و فناوری نانو بازدید کردند.


در دوازدهمین نمایشگاه استانی نانو چه گذشت؟
دوازدهمین نمایشگاه استانی با عنوان «هفته نانو»، 6 تا 8 اسفند 1390 در كانون بازنشستگان ناحیه 2 آموزش و پرورش شهر سنندج برگزار شد.
3000 دانش‌آموز کردستانی از 51 مدرسه با حضور در نمایشگاه، با دیدن محصولات تجاری شده در حوزه‌های مختلف فناوری نانو، شرکت در سمینار آشنایی با نانو، تماشای فیلم ده به توان منفی نه و گفتگو با مدرسان و کارشناسان باشگاه نانو، با مفاهیم، محصولات و کاربردهای فناوری نانو آشنا شدند.
معاونین آموزشی متوسطه، رئیس آموزش و پروش ناحیه 2 و كارشناسان آموزشی سنندج از میهمانان ویژه نمایشگاه بودند.
شایان ذکر است که 349 دانش‌آموز کردستانی به صورت حضوری اقدام به ثبت نام در سومین المپیاد دانش‌آموزی نانو کردند، همچنین 30 دانش‌آموز علاقمند، عضو باشگاه خبرنگاران نانو شدند. 1700 دانش‌آموز هم برای فراگیری بهتر مفاهیم و حوزه‌های مختلف علوم و فناوری نانو، فیلم «ده به توان منفی نه» را تماشا کردند.
بسیاری از دانش‌آموزان در نمایشگاه، اشتراک دریافت ماهنامه زنگ نانو و آرشیو شماره‌های گذشته زنگ نانو را دریافت کردند.
از جمله برنامه‌های آموزشی که در ایام برپایی نمایشگاه‌ برای دانش‌آموزان این استان در نظر گرفته شده‌بود، می‌توان به برگزاری سمینار آشنایی با مبانی علوم و فناوری نانو، نمایش محصولات فناوری نانو در هفت صنعت مختلف مانند نساجی، کشاورزی، لوازم خانگی و بهداشت و غیره، سینمای نانو و برگزاری مسابقه ایده‌های‌دانش‌آموزی و جورچین نانو، انجام آزمایش‌های ساده (سنتز نانوذرات اكسید آهن و تولید نانوسیال مغناطیسی) و مشاوره پروژه‌های دانش‌آموزی اشاره کرد.
گفتنی است که بسته‌های آموزشی باشگاه شامل ماهنامه زنگ نانو، جورچین و بروشورهای باشگاه به صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت.
این نمایشگاه که در مساحتی حدود 700 مترمربع در كانون بازنشستگان ناحیه 2 آموزش و پرورش شهر سنندج برپا شده بود از ساعت 8 الی 18:30 روزهای ششم تا هشتم اسفند ماه، پذیرای عموم مردم، دانش‌آموزان و دبیران کردستانی بود.


نتایج نظرسنجی
رضایت بیش از 80 درصدی دانش‌آموزان در نمایشگاه استانی کردستان
بنابر نتایج به دست آمده از نظرسنجی صورت گرفته از بازدیدکنندگان نمایشگاه استانی کردستان، 80 درصد از دانش‌آموزانی که در نظرسنجی شرکت کردند به کیفیت اجرای بخش‌های مختلف ارایه شده در دوازدهمین نمایشگاه استانی امتیاز عالی و خوب دادند.
در این نظرسنجی، بخش‌های آموزش عمومی فناوری نانو، نمایش و معرفی محصولات مبتنی بر فناوری نانو، انجام آزمایش‌های ساده نانو و ثبت نام حضوری برای شرکت در سومین المپیاد، بیشترین امتیازها را به خود اختصاص دادند.
همچنین بازدیدکنندگان، از اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع، زمان برگزاری نمایشگاه و برخورد مناسب مجریان ابراز رضایت کردند.
شایان ذکر است که در این نظرسنجی، بازدیدکنندگان در یازده بخش، نظر خود را اعلام کرده‌اند و نتایج آن در جدول زیر آمده است.


نتایج نظرسنجی درباره نمایشگاه استانی کردستان
ردیف عنوان بخش نتیجه نظرسنجی (درصد)
عالی خوب متوسط ضعیف
1 آموزش عمومی فناوری نانو 28 60 6 6
2 نمایش و معرفی محصولات مبتنی بر فناوری نانو 48 32 16 4
3 سینمای نانو 19 50 19 12
4 فروش انتشارات 42 25 25 8
5 زمان برگزاری نمایشگاه 53 26 14 7
6 محل برگزاری نمایشگاه 25 43 16 16
7 اطلاع‌رسانی 38 48 9 5
8 انجام آزمایشهای ساده نانو 42 38 10 10
9 مشاوره پروژه‌های دانش‌آموزی 40 21 32 7
10 ثبت نام المپیاد 67 25 8 0
11 برخورد مجریان و متصدیان نمایشگاه 76 20 0 4

با توجه به نظرسنجی‌های صورت گرفته در نمایشگاه‌های استانی، می‌توان گفت، در مجموع بازدیدکنندگان از بخش‌های آموزش عمومی که شامل برگزاری سمینارهای مقدماتی فناوری نانو است و نمایش محصولات تجاری شده مبتنی بر فناوری نانو که از نزدیک با کاربرد و خواص آنها آشنا می‌شوند رضایت کافی دارند و از این بخش‌ها استقبال ویژه‌ای می‌کنند.
البته، انجام آزمایش‌های ساده فناوری نانو که بازدیدکنندگان از نزدیک، تغییر خواص مواد را هنگام تغییر سایز آنها مشاهده می‌کنند و تماشای فیلم‌هایی با موضوع کاربری‌های مختلف فناوری نانو هم موجب رضایت 80 درصدی دانش‌آموزان بازدیدکننده از نمایشگاه‌ها شده‌است.
نظرسنجی پیشین هم در دهمین نمایشگاه استانی اجرا شده بود و دانش‌آموزان همدانی بعد بازدید از نمایشگاه، در 8 بخش آموزش عمومی فناوری نانو، نمایش محصولات مبتنی بر فناوری نانو، سینمای نانو، فروش انتشارات، زمان برگزاری نمایشگاه، مکان برگزاری نمایشگاه، اطلاع‌رسانی و برخورد مجریان نمایشگاه اعلام نظر کردند.
طبق نتایج به دست آمده از نظرسنجی نمایشگاه استان همدان هم اکثر بازدیدکنندگان از اجرای بخش‌های مختلف نمایشگاه مانند آموزش عمومی، نمایش محصولات و سینمای نانو ابراز رضایت بیش از 80 درصدی کرده بودند.
نمایشگاه استانی کردستان، 6 تا 8 اسفند ماه 90 در شهر سنندج با حضور 3000 دانش‌آموز کردستانی برپا شده‌بود.

 


 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)