تست عنوان
close
باشگاه نانو | مقالات | گزارش دهمین نمایشگاه نانو (استان همدان)
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مقاله / گزارش تاریخ مقاله : 1390/11/22 - تعداد بازدید : 4482
عنوان مقاله : گزارش دهمین نمایشگاه نانو (استان همدان) دهمین نمایشگاه علوم و فناوری نانو ویژه دانش‌آموزان استان همدان، 8 تا 10بهمن ماه 90 در کانون مهدیه شهر همدان با حضور مدیران و معاونان آموزش و پرورش استان همدان و کارشناسان باشگاه نانو و 3300 دانش‌آموز همدانی برگزار شد.
5 امتیاز از 5 رای

دهمین نمایشگاه علوم و فناوری نانو ویژه دانش‌آموزان استان همدان، شنبه 8/11/90 راس ساعت 9 صبح در کانون مهدیه شهر همدان با حضور مدیران و معاونان آموزش و پرورش استان همدان و کارشناسان باشگاه نانو افتتاح شد.
در این مراسم آقای نقوی، مدیر آموزش متوسطه، رئیس آموزش و پرورش ناحیه 1 همدان، رئیس آموزش و پرورش ناحیه 2 همدان، معاون فنی و حرفه‌ای استان، معاون آموزش متوسطه استان، معاون آموزش ابتدایی استان، رئیس حراست آموزش و پرورش استان، 20 نفر از مدیران مدارس و 200 نفر از دانش‌آموزان همدانی حضور داشتند.
در برنامه افتتاحیه، آقای نقوی به تشریح فعالیت‌های انجام شده در حوزه پژوهش دانش‌آموزی پرداخت و نتایج به‌دست آمده طی سال‌های جاری را ارایه نمود. وی از حضور حداکثری دانش‌آموزان استان همدان در المپیاد سال گذشته تقدیر نمود و از برنامه‌های تدوین شده جهت توسعه علوم نانو در مقطع دانش‌آموزی خبر داد.
در ادامه، آقای دکتر فرزاد حسینی نسب، دبیر اجرایی دهمین نمایشگاه نانو، به معرفی ستاد نانو و فعالیت‌های باشگاه نانو در حوزه دانش‌آموزی پرداخت و از همکاری بسیار خوب مسئولان آموزش و پرورش تقدیر نمود. سپس آقای دکتر افسری، کارشناس باشگاه نانو، به تشریح مبانی مقدماتی علوم و فناوری نانو و بیان مثال‌هایی از محصولات تجاری شده و کاربردهای صنعتی پرداخت.
گفتنی است، به منظور اطلاع‌رسانی بهتر و آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیم فناوری نانو قبل از بازدید نمایشگاه، 8 سمینار در روزهای 5 و 6 بهمن ماه سال جاری برای 2400 دانش‌آموز در شهرهای مختلف استان همدان برگزار شد. همچنین هم‌زمان با روزهای برگزاری نمایشگاه، هر روز 5 سمینار آشنایی با مفاهیم علوم و فناوری نانو برای بازدید‌کنندگان برگزار می‌شود.
شایان ذکر است، در 2 روز اول برپایی نمایشگاه، دانش‌آموزان شهرهای ملایر، نهاوند، رزن، کبودرآهنگ، اسدآباد و همدان از نمایشگاه بازدید کردند. تعداد دانش‌آموزان بازدید کننده طی این 2 روز، بیش از 2300 نفر بود که از این تعداد، 200 نفر برای شرکت در سومین المپیاد نانو ثبت نام نمودند.
3300 دانش‌آموز همدانی از 110 مدرسه با حضور در نمایشگاه، با دیدن محصولات تجاری شده در حوزه‌های مختلف فناوری نانو، شرکت در سمینار آشنایی با نانو، تماشای فیلم ده به توان منفی نه و گفتگو با مدرسان و کارشناسان باشگاه نانو، با مفاهیم، محصولات و کاربردهای فناوری نانو آشنا شدند.
معاونین آموزشی متوسطه و ابتدایی، معاون فنی حرفه‌ای، رئیس حراست آموزش و پرورش همدان از میهمانان ویژه نمایشگاه بودند.
گفتنی است که 427 دانش‌آموز همدانی به صورت حضوری اقدام به ثبت نام در سومین المپیاد دانش‌آموزی نانو کردند، همچنین 22 دانش‌آموز علاقمند، عضو باشگاه خبرنگاران نانو شدند.
بسیاری از دانش‌آموزان در نمایشگاه، اشتراک دریافت ماهنامه زنگ نانو و آرشیو شماره‌های گذشته زنگ نانو را دریافت کردند.
این نمایشگاه که در مساحتی حدود 500 مترمربع در کانون مهدیه همدان برپا شده بود از ساعت 8 الی 18:30 روزهای هشتم تا دهم بهمن ماه، پذیرای عموم مردم و دانش‌آموزان ملایری، نهاوندی، زرندی، کبودرآهنگی، اسدآبادی و همدانی بود.
   بنابر نتایج به دست آمده از نظرسنجی صورت گرفته از بازدیدکنندگان نمایشگاه استانی همدان، 80 درصد از دانش‌آموزانی که در نظرسنجی شرکت کردند به کیفیت اجرای بخش‌های مختلف ارایه شده در دهمین نمایشگاه استانی امتیاز عالی و خوب دادند.باشگاه نانو به منظور ارتقای سطح کیفی نمایشگاه‌های استانی و بهره‌وری بهتر دانش‌آموزان از بخش‌ها و برنامه‌های نمایشگاه‌ها در نظر دارد نظر بازدیدکنندگان را درباره بخش‌های مختلف نمایشگاه جویا شود.
اولین برنامه نظرسنجی در دهمین نمایشگاه استانی اجرا شد و از 3300 بازدیدکننده، 400 دانش‌آموز همدانی بعد بازدید از نمایشگاه، فرم نظرسنجی را پر کردند، این فرم شامل 8 بخش آموزش عمومی فناوری نانو، نمایش محصولات مبتنی بر فناوری نانو، سینمای نانو، فروش انتشارات، زمان برگزاری نمایشگاه، مکان برگزاری نمایشگاه، اطلاع‌رسانی و برخورد مجریان نمایشگاه بود که مخاطبان نظر خود را در مورد آنها اعلام کردند.
طبق نتایج به دست آمده از این نظرسنجی، اکثر بازدیدکنندگان از اجرای بخش‌های مختلف نمایشگاه مانند آموزش عمومی، نمایش محصولات و سینمای نانو ابراز رضایت کردند و خواستار برگزاری مجدد این نمایشگاه در سال‌های آتی بودند. همچنین برخی از دانش‌آموزان درخواست انجام آزمایش‌های ساده که کاربری فناوری نانو را در زندگی روزمره نشان می‌دهد را داشتند.
بسیاری از دانش‌آموزان برگزاری سمینارهای آشنایی با فناوری نانو قبل از برگزاری نمایشگاه را بسیار مفید دانستند و خواستار برگزاری کلاس‌های فناوری نانو در مدارس خود بودند.
همچنین از ثبت نام حضوری سومین المپیاد نانو اظهار خرسندی کردند.
نتایج این نظرسنجی در جدول زیر آمده‌است.
 

 

نتایج نظرسنجی درباره نمایشگاه استانی همدان

ردیف

عنوان بخش

نتیجه نظرسنجی
 (درصد)

عالی

خوب

متوسط

ضعیف

1

آموزش عمومی فناوری نانو

35

48

14

3

2

نمایش و معرفی محصولات مبتنی بر فناوری نانو

51

35

9

5

3

سینمای نانو

44

35

12

9

4

فروش انتشارات

33

35

26

6

5

زمان برگزاری نمایشگاه

37

26

24

13

6

محل برگزاری نمایشگاه

35

32

20

14

7

اطلاع‌رسانی

37

40

17

6

8

برخورد مجریان نمایشگاه با مخاطبان

71

14

7

8

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)