باشگاه نانو | اخبار | حضور دستگاه تصفیه پساب دانش‌آموز تهرانی در هفتمین کنگره کاربرد علوم و فناوری نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مشروح خبر تاریخ خبر : 1397/07/07 - تعداد بازدید : 76
حضور دستگاه تصفیه پساب دانش‌آموز تهرانی در هفتمین کنگره کاربرد علوم و فناوری نانو امیرمحمد بیژنی چهار سال است که در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی ابن سینا تهران مشغول پژوهش در مقوله تصفیه پساب است.
3 امتیاز از 2 رای

 

هفتمین کنگره کاربرد علوم و فناوری نانو 4 تا 6 مهرماه سال جاری در پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار شد و شاهد حضور فعال پژوهش‌سرای دانش‌آموزی ابن سینا منطقه 15 تهران در این کنگره بودیم. باشگاه نانو با یکی از دانش‌آموزان حاضر در غرفه ابن سینا گفتگویی انجام داده است که در ادامه با هم می‌خوانیم.

 

سلام. لطفا خودتان را معرفی کنید.

سلام. امیرمحمد بیژنی هستم و به مدت 4 سال است مشغول فعالیت در پژوهش‌سرای ابن سینا هستم. در واقع از دوران دانش‌آموزی با پژوهش‌سرا همکاری می‌کردم و ان‌شاءالله با ورودم به دوران دانشجویی فعالیت‌هایم را ادامه خواهم داد. پروژه‌هایی که انجام دادم در واقع بیشتر در مقوله تصفیه پساب بوده است، دستگاه تصفیه پساب و موادی که در این زمینه کاربرد داشته باشند. مشوق‌ها و انگیزه‌های بسیاری داشتم هرچند در ابتدا بی‌علاقه بودم اما با ورودم در این مسیر متوجه شدم جای پیشرفت بسیار است، چون این یک فناوری نوین است و همین در من علاقه ایجاد کرد. جرقه ابتدایی این مسیر با معلم شیمی دبیرستانم شروع شد که مرا در این مسیر قرار دادند.

 

توضیح کوتاهی در مورد دستگاهی که ساخته‌اید بدهید و بفرمایید نسبت به سایر دستگاه‌ها چه مزیت‌هایی دارد؟

این دستگاه نمونه مشابه ندارد و می‌تواند پساب‌های حاصل از مصارف نساجی را تصفیه کند و این آب را برای مصارف کشاورزی قابل استفاده گرداند. سیستم پیاده شده در واقع دو سیستم است یکی بحث قرص‌های فوتوکاتالیست و دیگری بحث جذب‌های سطحی است. با تلفیق این دو بازده بسیار بالایی حاصل شد. مواد فوتوکالیست و موادی که جذب سطحی می‌کنند نیز زیست‌سازگارند و صرفه اقتصادی بالایی دارند که باعث شد این پروژه در جشنواره دانش‌آموزی نانو رتبه دوم را کسب کند و در جشنواره خوارزمی نیز تا مرحله کشوری پیشرفتیم. و همچنین در نمایشگاه‌های مختلف و دانشگاه‌های مختلف نیز این طرح را ارائه دادیم که رتبه‌هایی نیز کسب کرد. همینطور می‌خواهیم در دانشگاه و با کمک اساتید بیشتر روی این طرح کار کنیم تا بتوانیم ثبت اختراع کنیم.

 

ضمن تبریک قبولی شما در دانشگاه، لطفا بفرمایید کدام دانشگاه و در چه رشته‌ای پذیرفته شده‌اید؟

شیمی کاربردی دانشگاه خوارزمی

 

تاثیر پژوهش‌یسرا ابن سینا در ورود شما و فعالیت‌های شما در دانشگاه چقدر است؟ و هدفتان در آینده چیست؟

من ابتدا آشنایی و علاقه خاصی به نانو و شیمی نداشتم و در پژوهش‌سرا این اتفاق افتاد و همینطور که گفتم واقعا دوست دارم مسیرم را در این حوزه ادامه دهم و قاعدتا در ورود من به دانشگاه موثر است و تمایزی بین بنده و دیگر ورودی‌هایی که سابقه پژوهشی ندارند ایجاد می‌کند. اگرچه از اول دبیرستان فعالیت‌های پژوهشی را شروع کردم اما در درس خواندن من تاثیر منفی نداشت و حتی باعث ایجاد انگیزه در من شد.  میخواهم گرایش نانو را در فوق لیسانس انتخاب کنم و پروژه‌های مختلفی را انجام بدهم و ثبت اختراع کنم تا بتوانم در آینده کشورم و حتی دنیا سهیم باشم.

 

چه توصیه‌ای برای دانش‌آموزانی که فعالیت پژهشی نداشته‌اند دارید؟

حتما این مسیر را امتحان کنند، چون ممکن است مثل من علیرغم ممانعت‌های ابتدای کار، از این مسیر خوششان بیاید و هم هدف خود را بیابند و آینده خود را تضمین کنند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)