باشگاه نانو | اخبار | روز پنجم اردوی عملی نهمین المپیاد نانو به گوگردزدایی از نمونه‌ی دیزلی گذشت
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مشروح خبر تاریخ خبر : 1397/06/15 - تعداد بازدید : 160
روز پنجم اردوی عملی نهمین المپیاد نانو به گوگردزدایی از نمونه‌ی دیزلی گذشت چهارشنبه 14 شهریورماه 1397، برگزیدگان نهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو مراحل نهایی کار آزمایشگاهی این دوره را سپری کردند.
5 امتیاز از 1 رای

 

دانش‌آموزان از ساعت 8:00 صبح کار خود را در آزمایشگاه آغاز کردند. بعد از اینکه توضیحاتی از طرف خانم دکتر چمک، از سرپرستان علمی اردو، در مورد مدل دیزل، روش گوگردزدایی و آنالیزهای مشخصه‌یابی دریافت کردند، فرآیند گوگرد‌زدایی را برای نمونه‌های مختلفشان انجام دادند.

 

نمونه‌های سنتز شده طی روزهای پیش، کربن‌های فعال عامل‌دار شده با اکسیدهای فلزی است. کربن فعال یا کربن اکتیو به گروهی از مواد کربنی دارای تخلخل و سطح داخلی بالا اطلاق می‌شود که به دلیل مساحت سطح داخلی قابل‌توجه، ساختار متخلخل و منفذی، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد و همچنین قیمت پایین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی، ماده‌ی منحصربه‌فردی است. اندازه حفرات کربن فعال در محدوده نانومتری است.

 

دانش‌آموزان حاضر در اردو برای انجام آزمایش گوگردزدایی، از مدل دیزل استفاده کردند. این مدل متشکل از هگزان(حلال آلی) و دیبنزوتیوسولفن(DBT) است. گروه‌ها با اضافه کردن مواد جاذب سنتز شده به مدل دیزل، غلظت DBT را در آن اندازه می‌گیرند و با این روش میزان جذب گوگرد توسط جاذب را محاسبه می‌کنند.

 

هر گروه چندین نمونه سنتز کرده‌اند و به عنوان جاذب به مدل دیزل اضافه کردند. از مدل دیزل تصفیه شده، آنالیز UV-Vis گرفته شد. هر گروه می‌توانست 4 نمونه برای انجام آنالیزهای مشخصه‌یابی ارسال کند که نمونه‌های هرگروه برای انجام آزمون مشخصه‌یابی جمع‌آوری شدند.

 

آقای مهندس خادم، مدیر ترویج دانش‌آموزی ستاد توسعه فناوری نانو نیز امروز بازدیدی از روند کار آزمایشگاهی و گفتگوی صمیمانه‌ای با برگزیدگان داشت. همچنین آقای صادقیون، عضو کانون برگزیدگان باشگاه نانو پس از شام تا ساعت 00:30 بامداد در لابی هتل حضور داشت و به راهنمایی و پاسخگویی به سوالات برگزیدگان پرداخت.

 

مرحله سوم نهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو تا 19 شهریورماه در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران ادامه دارد و مراسم اختتامیه آن 20 شهریور با معرفی برترین‌های این دوره برگزار خواهد شد.

 

گزارش روز چهارم این اردو را از اینجا بخوانید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)