باشگاه نانو | اخبار | المپیادی‌ها با جذب سطحی و تحلیل نتایج آزمون‌های مشخصه‌یابی نانومواد آشنا شدند
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مشروح خبر تاریخ خبر : 1397/06/14 - تعداد بازدید : 132
المپیادی‌ها با جذب سطحی و تحلیل نتایج آزمون‌های مشخصه‌یابی نانومواد آشنا شدند برگزیدگان کشوری نهمین دوره المپیاد دانش‌آموزی نانو، در چهارمین روز برگزاری اردوی عملی در سه بخش کار آزمایشگاهی، کارگاه‌های جذب سطحی و تحلیل نتایج آزمون‌های مشخصه‌یابی و کلاس شبیه‌سازی شرکت کردند.
5 امتیاز از 4 رای

 

همانطور که در گزارش روزهای قبل آمده، پروژه‌ای که قرار است امسال برگزیدگان در بخش آزمایشگاهی دوره، روی آن کار کنند و نتیجه بگیرند «گوگردزدایی از نفت» -یکی از معضلات صنعت پتروشیمی در کشور- است، در دو روز گذشته گروه‌ها در آزمایشگاه نمونه‌های اکسید فلزی و کربن فعال عامل‌دار شده را تهیه و در کوره گذاشته‌اند، روز سه‌شنبه نیز به تکمیل فرآیند آماده‌سازی نمونه‌ها پرداختند. نمونه گروه‌ها از کوره خارج شد و نمونه‌هایی که هنوز به کوره نیاز داشتند(نمونه‌های کربن فعال)، دوباره درون کوره قرار گرفتند. پس از خارج کردن نمونه از کوره‌ها، هر کدام از گروه‌ها با توجه به داشتن زمان، نمونه‌های بیشتری آماده کردند.

 

پس از پایان کار آزمایشگاهی امروز، کارگاه جذب سطحی توسط خانم دکتر فخری ارائه شد تا برگزیدگان بتوانند با مکانیزم جذب گوگرد توسط کربن فعال به صورت دقیق‌تر آشنا شوند. در ادامه سرفصل‌های این کارگاه آورده شده است:

·         روش‌های جداسازی

·         روش جذب سطحی

·         اساس پدیده جذب سطحی

·         ویژگی‌ها و موارد استفاده از جذب سطحی

·         مکانیزم جذب: مرحله 1: نزدیک شدن ماده جذب شونده به سطح، مرحله 2: وارد شدن ماده جذب شونده به کانال‌ها و خلل و فرج، مرحله 3: اتصال به مولکول‌های سطحی

·         روش‌های متداول فیلتراسیون آب

 

در این روز همچنین کارگاه "آنالیزهای پراش پرتو ایکس(XRD) و طیف‌سنجی مرئی-فرابنفش" توسط آقای صادقیون، برگزیده دوره دوم و چهارم المپیاد و دارنده مدال طلا المپیاد نانو، برگزار شد. در این کارگاه مبانی لازم برای تحلیل نتایج تست‌های مشخصه‌یابی به برگزیدگان آموزش داده شد.

 

در تمام روز، برگزیدگان می‌توانستند بین کلاس‌ها یا در زمان استراحت به نمونه‌هایشان در آزمایشگاه سر بزنند.

 

کلاس شبیه‌سازی ساعت 18:00 برگزار شد که در آن به رفع اشکال و بهینه‌سازی کد برنامه پرداخته شد تا زمان اجرای برنامه کاهش یابد(زمان اجرای برنامه قبلی به چند ساعت می‌رسید). در نهایت نیز قرار شد به عنوان تکلیف برگزیدگان بخشی به کد اضافه کنند که اطلاعات را در فایل اکسل به‌عنوان خروجی می‌دهد. از این فایل اکسل یک نمودار انرژی برحسب چگالی حالت رسم خواهد شد.

 

امروز قالب گزارش کار هم به برگزیدگان داده شد تا کار گزارش‌نویسی را آغاز کنند و می‌توانند گزارشی 6 تا 8 صفحه‌ای بنویسند و به سرپرستان علمی تحویل دهند.

گفتنی است، روز بعد نمونه‌‌های هر گروه برای انجام آنالیزها جمع‌آوری خواهد شد.

 

مرحله سوم نهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو تا 19 شهریورماه در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران ادامه دارد و مراسم اختتامیه آن 20 شهریور با معرفی برترین‌های این دوره برگزار خواهد شد.

 

گزارش روز سوم این اردو را از اینجا بخوانید.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)