باشگاه نانو | اخبار | تازه‌های نانو در ایران و جهان – 3
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مشروح خبر تاریخ خبر : 1397/05/13 - تعداد بازدید : 75
تازه‌های نانو در ایران و جهان – 3 سرخط‌های خبری این هفته: نانوداروی ضدسالک، نانوسیالات در سامانه‌های جاذب انرژی خورشیدی، نانوذرات طلا و درمان اوتیسم، نانوذرات مغناطیسی و درمان سرطان و تلفن همراه و تشخیص بیماری زیکا.
5 امتیاز از 3 رای

اخبار ایران

1- معرفی نانوداروی ضدسالک در کنگره‌ی انجمن پوست ایران:

در حاشیه هجدهمین کنگره‌ی انجمن متخصصین پوست ایران، از نانوداروی ضدسالک رونمایی شد. ژل موضعی سیناآمفولیش به‌منظور درمان بیماری سالک توسط شرکت اکسیر نانوسینا تولید شده و به‌صورت موضعی قابل استعمال است.

درمان رایج برای بیماری سالک، نیاز به تزریق متعددی به محل زخم دارد که فرآیند بسیار دردناکی است و برای بیمار خوشایند نیست. یکی از مزیت‌های اصلی این نانودارو، بی‌نیازی از تزریق دارو و استفاده موضعی از آن است.

آمفوتریسین B داروی ضد انگل و ضد قارچ مؤثری است که برای درمان بیماری سالک به کار می‌رود. به علت ایجاد سمیت کلیوی توسط این دارو، فرمولاسیون‌های نانویی می‌تواند برای دارورسانی هدفمند مورد استفاده قرار گیرد. در این فناوری، آمفوتریسینB درون لیپوزوم قرار داده شده و با استعمال موضعی، لیپوزوم حاوی دارو وارد پوست می‌شود. سیناآمفولیش نانولیپوزوم‌های 100 نانومتری حاوی داروی آمفوتریسین B است که پس از مصرف موضعی میزان نفوذ دارو به بخش‌های حاوی انگل را افزایش می‌دهد؛ در نتیجه دارو با غلظت بالا درمجاورت انگل آزاد می‌شود. بنابراین استفاده از لیپوزوم کارایی و اثربخشی آمفوتریسین B را به میزان قابل توجهی افزایش داده و در عین حال از تاثیرات مخرب ناشی از سمیت دارو می‌کاهد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر رایزنی‌های اولیه برای انتقال فناوری و فروش این محصول به کشورهای دیگر صورت گرفته است.

http://news.nano.ir/1/63553

 

2- افزایش کارایی سامانه‌های جاذب انرژی خورشیدی به کمک نانوسیالات:

محققان دانشگاه محقق اردبیلی با همکاری محققان دانشگاه‌ تربیت مدرس و دانشگاه تهران، سامانه‌ای را طراحی و راه‌اندازی کرده‌اند که می‌توان به کمک آن بازدهی دریافت انرژی از خورشید را افزایش داد. در این سامانه از یک نوع نانوسیال بهره گرفته شدهاست. با صنعتی شدن این سامانه می‌توان به رفع مشکل کمبود انرژی الکتریسیته امیدوار بود.

در طرح حاضر به‌منظور افزایش میزان بازدهی سامانه جاذب انرژی خورشید، از دریافت کننده حفره‌ای استوانه‌ای در متمرکز کننده بشقابی استفاده شده‌است که نانوسیال کربن/روغن حرارتی به منظور جذب انرژی خورشیدی درون دریافت‌کننده حرکت کرده و انرژی خورشیدی را جذب کرده و به انرژی حرارتی تبدیل می‌کنند. کاربرد دریافت کننده حفره‌ای موجب می‌شود حرارت جذب‌ شده را با کمترین تلفات منتقل کند.

شایان‌ذکر است از این طرح یک اختراع با عنوان «ساخت و ارزیابی دریافت کننده‌های حفره‌ای در متمرکز کننده بشقابی خورشیدی، جهت تولید توان با کاربرد نانوسیال‌های مختلف» و با شماره 94671 به ثبت رسیده‌است.

http://news.nano.ir/1/63543

 

اخبار جهان:

1- درمان اوتیسم در موش‌ها با نانوذرات طلا و ویراستار ژن:

یافته‌های محققان دانشگاه تگزاس نشان می‌دهد که با استفاده از روش ویرایش ژن مبتنی بر نانوذرات طلا موسوم به CRISPR-Gold، می‌توان در موش‌های آزمایشگاهی اختلال اوتیسم (ASD) را درمان کرد.

ژن درمانی گزینه‌ی امیدوارکننده‌ای برای درمان برخی بیماری‌ها نظیر اختلالات مغزی است؛ چرا که می‌توان با آن برخی ژن‌ها را ویرایش کرد. تا کنون ژن درمانی در مغز روی استفاده از ابزاری موسوم به CRISPR-Cas9 متکی بوده‌است که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا چندی پیش ابزاری موسوم به CRISPR-Gold را ابداع کردند. در این روش سطح نانوذرات با استفاده از مولکول‌های DNA پوشیده می‌شود. این مولکول‌ها حمل CRISPR-Cas9 را به عهده می‌گیرند.

در این پروژه محققان از CRISPR-Gold برای شناسایی ژنی در موش‌ها استفاده کردند که عامل اصلی بروز سندروم ایکس است. این ترکیب به صورت مستقیم به مغز تزریق می‌شود تا سطح پروتئین mGluR5 را 40 تا 50 درصد کاهش دهد.

این گروه نشان دادند که سیستم ایمنی بدن نسبت به این فناوری عکس‌العمل نشان نداده و می‌تواند ایمنی بالایی داشته باشد. یونگ لی می‌گوید: «این اولین باری است که ژن مولد بیماری اوتیسم در مغز به‌صورت مستقیم ویرایش می‌شود.»

پژوهشگران این پروژه، ذرات CRISPR-Gold را به شکلی توسعه دادند که بتوان به‌صورت مستقیم آن‌ها را به نخاع تزریق کرد و دیگر نیاز به تزریق به داخل جمجمه نیست.

http://news.nano.ir/1/63522

 

2-     استفاده از نانوذرات مغناطیسی برای به‌دام‌ انداختن سلول تومور سرطانی

محققان موفق به ساخت ابزار مغناطیسی شدند که قادر است سلول‌های تومور سرطانی را از جریان خون جمع‌آوری کند. این ابزار پتانسیل بالایی برای شناسایی زودهنگام سرطان دارد.

این گروه تحقیقاتی معتقدند که زیست‌نشانگرهای سرطان در جریان خون وجود دارند، اما غلظت آن‌ها بسیار کم است، به‌طوری که در کل حجم خون، چند میلی‌لیتر از این زیست‌نشانگرها وجود دارند. این سیم که بسیار نازک و کوچک است، روی خوک‌ آزمایش شده و نتایج نشان داده است که 10 تا 80 برابر بیشتر از روش‌های رایج توانایی به‌دام انداختن سلول‌های سرطانی را دارد.

سام گامبهیر از محققان دانشگاه استنفورد می‌گوید: «این روش برای دیگر بیماری‌ها نیز قابل استفاده بوده و می‌توان سلول‌ها یا مولکول‌های مورد نظر را در خون پیدا کرد.»

وی می‌افزاید: «برای مثال شما می‌توانید وجود عفونت باکتریایی، وجود DNA تومور در گردش خون یا سلول‌هایی نادر که عامل اصلی التهاب در بدن هستند را شناسایی کنید. این سیم و نانوذرات روی ان به ما کمک می‌کنند تا سیگنال‌هایی قوی ایجاد و از آن برای تشخیص بیماری استفاده کنیم.»

این نانوذرات حاوی آنتی‌بادی‌هایی است که قادر به اتصال به سلول‌های تومور گردشی خون هستند. زمانی که سلول‌های شناور و نانوذرات به هم متصل شدند، با استفاده از اعمال میدان مغناطیسی می‌توان این نانوذرات را از بدن جمع آوری کرد. این سیم از رگ خارج شده و سلول‌های متصل به آن برای آنالیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

http://news.nano.ir/1/63519

     

3- استفاده از تلفن همراه برای تشخیص ویروس زیکا در خون

ویروس زیکا یکی از عوامل بیماری‌زا بوده که به بسیاری از افراد آسیب می‌زند. اخیرا محققان بیمارستان بیرگام روی توسعه روشی کار کردند که با استفاده از آن می‌توان با سرعت بالا این بیماری را تشخیص داد. در این پروژه محققان نشان دادند که چگونه از فناوری‌نانو برای انتقال اطلاعات به تلفن همراه و تشخیص بیماری زیکا استفاده می‌شود.

روش رایج برای شناسایی این ویروس استفاده از آنتی‌بادی آن در جریان خون است، این در حالی است که برخی از بیماری‌ها به دلیل آنتی‌بادی مشابهی که دارند، به اشتباه در این روش شناسایی می‌شوند و در نتیجه نرخ اعلام نتایج اشتباه در این فرآیندها بالا است. تیم تحقیقاتی این طرح از راهبرد کاملا متفاوتی استفاده کرده است به طوری که آنها به دنبال شناسایی نسخه‌ای دست‌نخورده از ویروس زیکا هستند. این روش می‌تواند یک ذره را در یک میکرولیتر از خون شناسایی کند.

برای این کار محققان از نانوموتور پلاتین استفاده کردند که قادر به اتصال به ویروس زیکا است. زمانی که این نانوموتور و میکرودانه‌هایی که محققان طراحی کرده‌اند به نمونه خون حاوی ویروس زیکا اضافه می‌شود، ساختار سه بعدی ایجاد می‌کند که در حضور پراکسیدهیدروژن حرکت می‌کند و این حرکت توسط تلفن همراه مجهز به ابزاری به قیمت 5 دلار قابل شناسایی است.

http://news.nano.ir/1/63517

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)