باشگاه نانو | اخبار | معرفی مقاله «سنتز نانوماده اکسید روی و بررسی تأثیر دما بر اندازه میانگین ذرات آن» در شماره 76 زنگ نانو
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مشروح خبر تاریخ خبر : 1396/08/17 - تعداد بازدید : 205
معرفی مقاله «سنتز نانوماده اکسید روی و بررسی تأثیر دما بر اندازه میانگین ذرات آن» در شماره 76 زنگ نانو خلاصه مقاله‌ای با عنوان «سنتز نانوماده اکسید روی و بررسی تأثیر دما بر اندازه میانگین ذرات آن» نتیجه‌ی کار تحقیقاتی گروهی از دانش‌آموزان متوسطه ‌دوره دوم مدرسه سیمای نور در ماهنامه مهرماه زنگ نانو (شماره 76) چاپ شد.
0 امتیاز از 0 رای


این پروژه توسط نگار احمدیه و کیمیا دیوان‌بیگی با راهنمایی خانم نرگس احمدآقایی انجام شده و مقاله آن برگزیده دومین جشنواره ملی دانش‌آموزی ابن سینا شده است.

در این تحقیق ابتدا به چگونگی تغییر میانگین اندازه ذرات نانوماده‌ی اکسید روی به وسیله‌ی دما پرداخته شده است. برای این منظور به روش سل-ژل نانوماده در چهار دمای 25، 50، 75، 100 درجه سانتیگراد تولید و سپس طیف XRD آنها مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت ذراتی با اندازه میانگین 80/52، 85/29، 83/78 و 110/584 نانومتر تولید شد. 

نانوذرات تولید شده با استفاده از دستگاه اسپین کوتینگ روی لام شیشه‌ای لایه‌نشانی شد و از نظر خواص فوتوکاتالیستی و ضد میکروبی مورد آزمایش قرار گرفت. برای انجام آزمایش فوتوکاتالیستی، داخل سه بشر متیلن بلو که ساختاری مشابه چربی دارد، ریخته شد و شیشه‌ها همراه با شیشه‌ی شاهد در آنها قرار گرفت. سپس شیشه‌ها در معرض لامپuv گذاشته و نتایج ثبت گردید.

خلاصه این مقاله در شماره 76 ماهنامه زنگ نانو (مهرماه 96) منتشر شده است. متن کامل مقاله را از اینجا دریافت کنید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)