تست عنوان
close
باشگاه نانو | اخبار | ارائه دستاورد یکی از اعضای کانون برگزیدگان باشگاه نانو در مدرسه تابستانی یوسرن
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مشروح خبر تاریخ خبر : 1396/06/15 - تعداد بازدید : 485
ارائه دستاورد یکی از اعضای کانون برگزیدگان باشگاه نانو در مدرسه تابستانی یوسرن اعضای کانون برگزیدگان باشگاه نانو در مدرسه تابستانی یوسرن حضور یافتند و یکی از اعضا در بخش جونیور تاک، دستاورد تحقیقاتی خود را با موضوع سنتز نانوذرات نقره آنتی‌باکتریال با استفاه از ضایعات سلولزی ارایه داد.
0 امتیاز از 0 رای


دوره‌ای با عنوان مدرسه‌ تابستانی یوسرن توسط شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی (یوسرن) و به میزبانی دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل در روزهای ١٤ تا ١٦ شهریور جاری در حال برگزاری است. در این مدرسه، در کنار دانشمندان برتر، فرصتی برای دانشجویان تازه راه فراهم شده تا بتوانند دستاوردهای علمی خود را در میان جمعی از بزرگان علم و دانشجویان نخبه و با استعداد کشور در بخشی با نام جونیور تاک ارایه کنند.

بسیاری از دانشجویان، پیش از شروع مدرسه تابستانه چکیده دستاوردهای علمی خود را برای گروه یوسرن ارسال کرده و پس از داوری 12 جونیور تاک انتخاب شده‌اند. در این بین، چکیده‌هایی که زمینه علمی ساده‌تر، روان‌تر (باتوجه به اینکه ارایه‌ها به زبان انگلیسی است، ملاک قابل فهم بودن برای عموم در نظر گرفته شده است) و دارای بار آموزشی بیشتری بودند انتخاب شده‌اند.

filereader.php?p1=main_a2ef406e2c2351e0b

زهرا رضایی دانشجوی مهندسی مواد دانشگاه تهران، مدال برنز ششمین المپیاد دانش‌آموزی نانو و عضو کانون برگزیدگان باشگاه نانو یکی از 12 جونیور تاک مدرسه تابستانی یوسرن است که نتایج تحقیقات خود در زمینه نانوذرات نقره را در روز دوم این برنامه به زبان انگلیسی ارایه کرد.

چکیده تحقیقات او به شرح زیر است:
در این تحقیق روشی جدید، مقرون به صرفه، زیست سازگار برای سنتز نانوذرات نقره به بحث گذاشته شده است. عصاره برخی از ضایعات سلولزی مانند عصاره پوست پرتقال و عصاره پوست انار و عصاره آویشن به عنوان عوامل کاهش‌دهنده و تثبیت‌کننده به کار برده شده‌اند. ضایعات سلولزی به دلیل داشتن سلولز، همی سلولز، پکتین و لیگنین در کاهش فلزات و سنتز نانوساختارهای فلزی نقش مهمی دارد. این روش به دلیل سادگی روش سنتز، در دسترس بودن ضایعات، سنتز سریع، کم هزینه بودن و سمی نبودن ضایعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در آخر نیز خاصیت آنتی باکتریال این نانوذرات سنتز شده مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت نتیجه حاصل از این بررسی‌ها خاصیت آنتی باکتریال بالای این نانوذره را نشان داد.

لازم به یادآوری است، مقاله خانم زهرا رضایی؛ در دوران دانش‌آموزی او، در نخستین کنگره آسیایی فناوری نانو که ۱۷ تا ۲۰ اسفند ماه 1393 از سوی مجمع آسیایی فناوری نانو در جزیره کیش برگزار شد، نیز ارایه گردید.

شبکه یوسرن با هدف گسترش آموزش و پژوهش علمی اخلاق‌محور و بشردوستانه و در نهایت پیشرفت علم برای اهداف غیرنظامی و مصالح عمومی، در تمام ٢١ رشته علمی در دنیا ایجاد شده است. اجرای پروژه‌های علمی بین‌المللی، بین‌رشته‌ای و ایجاد بستری برای ارتباط بهتر میان پژوهشگران جوان و دانشمندان پیشکسوت در تمام دنیا از برنامه‌های پیش روی این شبکه است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)