تست عنوان
close
باشگاه نانو | اخبار | 15دیماه؛ برگزاری پنجمین وبینار آموزشی ویژه کارشناسان آزمایشگاه‌های توانا
EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مشروح خبر تاریخ خبر : 1395/10/06 - تعداد بازدید : 1420
15دیماه؛ برگزاری پنجمین وبینار آموزشی ویژه کارشناسان آزمایشگاه‌های توانا پنجمین وبینار به همت شبکه آزمایشگاهی توانا روز چهارشنبه، 15 دی‌ماه 1395 از ساعت 14 به مدت دو ساعت، ویژه دبیران، کارشناسان آزمایشگاه و سایر علاقمندان با موضوع معرفی کیت فروسیال مغناطیسی برگزار خواهد شد.
5 امتیاز از 7 رای


فروسیال‌ها کاربردهای زیادی دارند. در این کیت آموزشی از ماده فروسیال برای جدایش نفت از آب استفاده می‌شود. این کاربرد وقتی حایز اهمیت می‌شود که مشکلات محیط زیستی ناشی از نشت نفتکش‌ها در اقیانوس‌ها مد نظر باشد.

فروسیال مخلوطی کلوئیدی، متشکل از ذرات فرومغناطیسی در ابعاد نانو و یا ذرات فرومغناطیسی به صورت معلق در یک مایع حامل (معمولاً یک حلال آلی یا آب) است. هر ذره کوچک کاملاً پوشیده از سورفاکتانت است تا مانع لخته شدن شود .زمانی که این مایع در میدان مغناطیسی قوی قرار می‌گیرد، ذرات فرومغناطیسی لخته‌های بزرگی را تشکیل می‌دهند و به این صورت می‌توان ذرات فرومغناطیسی بزرگ را از مخلوط کلوئیدی همگن جدا کرد. جاذبه مغناطیسی بین نانوذرات به اندازه‌ای ضعیف است که نیروی نیروی واندروالسی سورفاکتانت برای جلوگیری از توده‌ای شدن یا لخته شدن کفایت می‌کند.

فروسیال معمولاً زمانی که در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار نگرفته‌ است، خاصیت مغناطیسی خود را حفظ نمی‌کند و به همین دلیل در هنگام طبقه‌بندی، به جای گروه فِرومغناطیس‌ها در گروه ابرپارامغناطیس‌ها (Superparamagnet) قرار می‌گیرند. تفاوت بین فروسیال‌ها و مایعات مغناطیسی یا همان مایع‌های MR اندازه ذرات آن‌هاست.

لازم به ذکر است مدرس و سازنده کیت مورد نظر، خانم طاهریان دانشجوی دکتری مهندسی مواد و کارشناس آزمایشگاه دانش‌آموزی نانو در استان سمنان به مدت 3 سال هستند.

علاقمندان برای ثبت نام فرصت دارند تا 12 دی‌ماه، درخواست خود را به همراه فرم اطلاعات تکمیل شده، به نشانی nanoclub.tavana@gmail.com ارسال نمایند.

برای دریافت فرم ثبت نام اینجا کلیک کنید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)